Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt APEC pracuje nad długofalową strategią rozwoju

0
Podziel się:

Kan, małżonki przywódców w Kamakurze
#

Kan, małżonki przywódców w Kamakurze #

13.11. Jokohama (PAP/Kyodo,AP) - Na szczycie organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC), który rozpoczął się w sobotę w Jokohamie, przywódcy 21 państw zgodnie uznali potrzebę długofalowej strategii rozwoju. W Jokohamie odbywa się przy okazji szczytu wiele spotkań dwustronnych.

Uczestnicy spotkania starają się wypracować "nową wizję APEC", koncentrującą się na przekształceniu tej organizacji w regionalny obszar wolnego handlu - wskazuje Kyodo, cytując premiera Japonii Naoto Kana, który podkreślił, że na regionie Azji i Pacyfiku "spoczywa odpowiedzialność za przewodzenie światowemu wzrostowi" gospodarczemu.

Prezydent USA Barack Obama apelował w Jokohamie, na spotkaniu z liderami biznesu z krajów APEC, o szerszy dostęp dla towarów amerykańskich do szybko rosnących rynków azjatyckich, podkreślał zainteresowanie Stanów Zjednoczonych regionem Azji i Pacyfiku i wyrażał przekonanie, że obie strony skorzystają na rozwoju stosunków handlowych.

Agencja Associated Press pisze, że Obama ma nadzieję podwoić amerykański eksport w ciągu pięciu lat i że jedną z dróg, prowadzących do tego celu jest zwiększanie eksportu do Azji. Prezydent wskazywał m.in., że dla USA jest to także kwestią miejsc pracy. Każdy 1 miliard dolarów w eksporcie wspiera 5 tys. miejsc pracy w USA - powiedział.

Chiński prezydent Hu Jintao podkreślał, że wschodzące rynki regionu Azji i Pacyfiku będą w dalszym ciągu stwarzać "ogromne możliwości" całemu światu. Wskazywał zarazem, że region ten powinien zadbać o poprawę infrastruktury i zdolności innowacyjnych.

Kyodo pisze, że podczas sobotnich obrad przywódcy APEC potwierdzili zamiar przyjęcia pierwszej strategii kolektywnego wzrostu. Na zakończenie szczytu, w niedzielę, mają ogłosić deklarację pt. "Wizja z Jokohamy", wskazującą kierunki rozwoju APEC. Jednym z aspektów długofalowej strategii rozwojowej jest poprawa "jakości wzrostu" m.in. przez tworzenie miejsc pracy i reformy strukturalne.

Na APEC, który powstał w 1989 roku, przypada obecnie 52,7 proc. światowego PKB i 44,4 proc. wartości globalnego handlu - wskazuje Kyodo, powołując się na dane rządu japońskiego.

Przy okazji szczytu w Jokohamie premier Naoto Kan spotkał się z prezydentem Chin Hu Jintao. Były to pierwsze rozmowy oficjalne między przywódcami obu państw od czasu najpoważniejszego od wielu lat kryzysu dyplomatycznego między dwoma krajami, do którego doszło we wrześniu. Przedmiotem sporu były wyspy na Morzu Wschodniochińskim nazywane przez Japonię Senkaku, a przez Chiny - Diaoyu. Administruje nimi Japonia, ale roszczenia do nich zgłaszają Chiny.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział Naoto Kanowi podczas spotkania w cztery oczy, że pragnie "zacieśnić dialog" między obu krajami. Kan skrytykował niedawną wizytę Miedwiediewa na jednej z Wysp Kurylskich. "Premier Kan zaprotestował" wobec prezydenta Miedwiediewa - powiedział rzecznik rządu japońskiego Tetsuro Fukuyama.

Dodał, że Miedwiediew "przedstawił stanowisko" Moskwy, ale "nie wspomniał" o ewentualności kolejnej wizyty na spornych wyspach.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował natomiast dziennikarzy w Tokio, że Miedwiediew powiedział Kanowi, by zaprzestał dyplomatycznych manifestacji. "Nasz prezydent powiedział, że lepiej zarzucić emocjonalne oświadczenia i dyplomatyczne gesty, bo one nie pomagają. Zaproponował, by zmienić podejście i przyznać priorytetowe znaczenie gospodarce" - oznajmił Ławrow.

Jak dodał, Miedwiediew zaprosił Kana do Rosji i zaproszenie to zostało przyjęte.

Premier Kan i prezydent Obama, którzy rozmawiali w sobotę na marginesie szczytu, wymienili się historycznymi dokumentami jako podarunkami - informuje Kyodo. Kan wręczył Obamie list z 14 listopada 1861 roku, wysłany przez ówczesnego prezydenta USA Abrahama Lincolna do Tokugawy Iemochiego, 14. szoguna Szogunatu Tokugawa. List informował szoguna o planowanym wyjeździe z Japonii pierwszego wysłannika USA do tego kraju Towsenda Harrisa. Były również zapewnienia, że USA oczekują umocnienia stosunków przyjaźni z Japonią.

Fukuyama powiedział, że Obama był zachwycony podarunkiem.

Prezydent USA zrewanżował się japońskiemu premierowi kopią amerykańskiego patentu, uzyskanego 7 sierpnia 1883 roku przez Jintę Hirayamę (1840-1900) - pirotechnika z Jokohamy i pierwszego Japończyka, który otrzymał patent w USA. Hirayama opatentował swój wynalazek, który nazwał "fajerwerki dzienne".

Kan, który zajmował się kiedyś sprawami patentowymi, również był zachwycony - podkreślił Fukuyama.

Małżonka japońskiego premiera Nobuyko Kan zaprosiła w sobotę siedem żon uczestników szczytu APEC do Kamakury w prefekturze Kanagawa, niedaleko Jokohamy. Panie zwiedziły świątynię Kotokuin z jej słynnym Wielkim Buddą, w innej świątyni spotkały się z dziećmi ze szkół podstawowych i zostały obdarowane tradycyjnymi japońskimi wachlarzami.

Żonie japońskiego premiera towarzyszyły w Kamakurze małżonki przywódców Kanady, Chile, Malezji, Meksyku, Nowej Zelandii, Singapuru i Tajwanu.(PAP)

az/ kar/

7691829 7691826 7691215 7690414

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)