Notowania

wiadomości
06.12.2013 16:58

Szczyt francusko-afrykański rozpoczęty hołdem dla Nelsona Mandeli

Uczestnicy szczytu francusko-afrykańskiego w Paryżu rozpoczęli w piątek obrady od złożenia hołdu zmarłemu byłemu prezydentowi RPA Nelsonowi Mandeli. Przesłanie przywódcy walki przeciwko apartheidowi "nadal żyje" - powiedział prezydent Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uczestnicy szczytu francusko-afrykańskiego w Paryżu rozpoczęli w piątek obrady od złożenia hołdu zmarłemu byłemu prezydentowi RPA Nelsonowi Mandeli. Przesłanie przywódcy walki przeciwko apartheidowi "nadal żyje" - powiedział prezydent Francji.

"Na Mandelę będą się powoływać ci wszyscy, którzy walczą przeciwko rasizmowi, dyskryminacji i niesprawiedliwości. Będzie zawsze ikoną narodów walczących o emancypację" - oświadczył Francois Hollande, zwracając się do blisko czterdziestu przywódców państw i rządów uczestniczących w dwudniowym spotkaniu.

Jego głównym tematem jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa w Afryce.

Jak podkreślił Hollande, "Nelson Mandela, człowiek, którego przez 27 lat trzymano w więzieniu za walkę z apartheidem, zmienił nie tylko Południową Afrykę, zmienił znacznie więcej". Po tych 27 latach "wyciągnął rękę do swych gnębicieli, zbudował demokrację i uczynił z Południowej Afryki potęgę. Potęgę broniącą pokoju".

"Mandela jest przykładem oporu wobec ucisku, wolności, którą przeciwstawił niesprawiedliwości, ludzkiej godności wobec poniżenia (...) przebaczenia w odpowiedzi na nienawiść, przykładem działania nacechowanego wielką inteligencją" - powiedział prezydent Francji.

Hollande złożył Mandeli hołd również jako "przywódcy w skali całej planety", politykowi "prawdziwie ludzkiemu i skromnemu".

"To Nelson Mandela będzie przewodniczył dziś obradom tego spotkania na szczycie" - podkreślił Hollande, oddając głos południowoafrykańskiej minister spraw zagranicznych Maite Nkoana-Mashabane oraz Glorii Bongekile, małżonce Jacoba Zumy, prezydenta RPA.

"Afryka - powiedziała Maite Nkoana-Mashabane - nie uzyskała jeszcze pełnej wolności, ponieważ musi dopiero uwolnić się od wojen, nędzy i nierówności". "Musimy znaleźć afrykańskie rozwiązania dla afrykańskich problemów" - dodała.

Małżonka Jacoba Zumy oddała hołd Mandeli, który stał się dzięki swemu poświęceniu i walce "światową ikoną" i -jak mówiła - "pokazał nam, że ludzie są równi i że ludzkość jest niepodzielna".

Na zakończenie tej części wstępnego posiedzenia szczytu w sali rozległ się głos samego Mandeli, który mówi w jednym ze swych zapisanych elektronicznie orędzi o tym, że "apartheid był zbrodnią wobec ludzkości".

Minuta ciszy zakończyła wstępne posiedzenie szczytu francusko-afrykańskiego. (PAP)

ik/ mc/

15229932

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz