Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE: Bez porozumienia w sprawie pomocy dla biednych na klimat

0
Podziel się:

Bez porozumienia w sprawie pomocy dla najuboższych krajów w walce ze
zmianami klimatycznymi zakończył się pierwszy dzień szczytu w Brukseli. Szwedzkiej prezydencji nie
udało się jak dotąd zebrać zamierzonych 6 mld euro na lata 2010-12.

Bez porozumienia w sprawie pomocy dla najuboższych krajów w walce ze zmianami klimatycznymi zakończył się pierwszy dzień szczytu w Brukseli. Szwedzkiej prezydencji nie udało się jak dotąd zebrać zamierzonych 6 mld euro na lata 2010-12.

"Nie będzie liczby dziś wieczorem" - powiedział rzecznik szwedzkiego przewodnictwa. Źródła dyplomatyczne informowały wcześniej, że przywódcy poszczególnych państw składali deklaracje na łączną sumę nie większą niż 4,5 mld euro.

Na apel odpowiedziało kilkanaście krajów, ale nie wszystkie. Kwot wsparcia nie ujawniły dotąd m.in. Francja, Niemcy i Włochy. Niemieccy dyplomaci tłumaczyli, że Berlin będzie hojny, ale ogłosi swój wkład dopiero pod koniec konferencji klimatycznej w Kopenhadze, warunkując tę sumę od jej wyników.

Jeszcze przed rozpoczętym w czwartek spotkaniem szefów państw i rządów "27" szwedzkie przewodnictwo apelowało do państw UE o dobrowolne środki na pomoc dla najuboższych krajów w walce ze zmianami klimatycznymi, co ma zwiększyć szanse na sukces toczących się w Kopenhadze światowych negocjacji klimatycznych.

Sama Szwecja zapowiedziała 765 mln euro, dając przykład pozostałym państwom. Kolejni ofiarodawcy to m.in. Wielka Brytania (884 mln euro), Belgia (150 mln euro), Finlandia (100 mln euro), Dania (160 mln euro), Holandia (100 mln euro), Hiszpania (300 mln euro). Wszystkie przeznaczyły te środki na okres trzech lat: 2010-12.

Polska, jak powiedział szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz, chce na ten cel przekazać 10 proc. dochodów ze sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji CO2 (tzw. AAU's), czyli ok. 50-60 mln euro.

"Polska deklaruje 10 proc. przychodu ze sprzedaży AAU's w latach 2010-12, nie więcej niż 100 mln ton. To będzie kwota znacząca - kilkadziesiąt milionów euro. Kwota większa niż wpłaty kilku innych krajów z naszego regionu (...), z drugiej strony, oddająca poziom rozwoju gospodarczego i zamożności Polski" - powiedział Dowgielewicz w kuluarach szczytu UE w Brukseli.

Szwedzkie przewodnictwo naciska, by na szczycie uzyskać porozumienie w sprawie maksymalnie wysokiej kwoty. "Mamy nadzieję, że poziom ambicji UE będzie odpowiednio duży" - powiedział w środę szwedzki dyplomata.

W uzyskanym przez PAP projekcie wniosków końcowych szczytu nadal jest "X" w miejscu sumy, ale zgodnie z wyliczeniami Komisji Europejskiej Szwedzi chcą uzbierać około 2 miliardów euro na rok, czyli 6 mld euro przez trzy lata, i dać je najuboższym krajom, o ile w Kopenhadze dojdzie do porozumienia.

Z kolei niektóre biedniejsze i mocno dotknięte przez kryzys kraje Europy Środkowo-Wschodniej, jak Węgry, zapowiedziały już, że nic nie zapłacą. Mają do tego prawo, gdyż - zgodnie z ustaleniami październikowego szczytu UE - składki będą w pełni dobrowolne.

Od przyszłego roku kraje rozwijające się mają potrzebować 5-7 mld euro rocznie na ograniczenie emisji CO2, dostosowanie do ocieplenia klimatu, walkę z wylesianiem itd. Złożyć się mają wszystkie kraje rozwinięte. UE ma ambicje pokryć jedną trzecią kwoty, bo widzi w tym szansę na przekonanie krajów rozwijających się do poparcia ambitnego porozumienia na kończącej się 18 grudnia konferencji klimatycznej w Kopenhadze. Jej sukces zależy w dużej mierze od tego, czy - i za ile - kraje rozwijające się wesprą ambicje uprzemysłowionych potęg w walce ze zmianami klimatycznymi. Porównywalnego wysiłku UE oczekuje od innych, w tym przede wszystkim od Stanów Zjednoczonych.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)