Notowania

wiadomości
27.06.2013 01:02

Szczyt UE: Źródło: spór o brytyjski rabat w budżecie UE rozwiązany

# dochodzą dodatkowe nieoficjalne informacji ws. rabatu brytyjskiego #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą dodatkowe nieoficjalne informacji ws. rabatu brytyjskiego #

28.06. Bruksela (PAP) - Ponowny spór o brytyjski rabat w nowym budżecie UE skomplikował i przedłużył czwartkowe spotkanie przywódców w Brukseli, które miało być poświęcone przede wszystkim bezrobociu wśród młodych Europejczyków. Źródła wskazują jednak, że znaleziono rozwiązanie.

Wielka Brytania dopominała się, by respektowane były lutowe uzgodnienia przywódców dotyczące zachowania jej rabatu w składce do budżetu UE na lata 2014-2020.

Tymczasem według nieoficjalnych informacji, wątpliwości zgłaszała Francja wspierana przez Włochy, domagając się zmniejszenia kwoty rabatu brytyjskiego o ok. 350 mln euro. Kraje te twierdziły, że od funduszy rolnych dla nowych krajów UE rabatu nie należy naliczać.

"Dla krajów, które ponoszą znaczący ciężar w finansowaniu rabatu (brytyjskiego), ma się znaleźć rekompensata bądź w roku 2013, bądź do 2020 r." - powiedziało unijne źródło. Takie oświadczenie ma być wydane oddzielnie od wniosków ze szczytu. Chodzi o rekompensatę ponoszonych kosztów rabatu w spornej części funduszy rolnych dla nowych krajów UE.

"To jest kwestia techniczna w sposobie obliczania rabatu od funduszy na rozwój wsi dla nowych krajów członkowskich. Jest to teraz rozwiązywane" - mówiło wcześniej źródło zbliżone do brytyjskiej delegacji. Inne źródło tłumaczyło, że chodziło o wyjaśnianie nie do końca precyzyjnych lutowych uzgodnień budżetowych.

Rozmowy i obliczenia dotyczące brytyjskiego rabatu przedłużyły czwartkowe spotkanie przywódców.

Brytyjski rabat to wynegocjowana w 1984 r. ulga we wpłatach Londynu do unijnej kasy. Upust ten wynika z tego, że Wielka Brytania w niewielkim stopniu korzysta z unijnych funduszy rolnych, pochłaniających lwią część wydatków.

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w czwartek tuż przed szczytem, że będzie bronić rabatu. "Kluczową sprawą jest to, byśmy trzymali się porozumienia budżetowego z lutego (między rządami państw UE - PAP) i byśmy chronili rabat brytyjski, co na pewno uczynimy" - powiedział Cameron.

Według mediów na Wyspach, w czwartek premier Wielkiej Brytanii miał uzyskać od szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya gwarancję, że rabat brytyjski nie zostanie zmniejszony, zgodnie z budżetem przyjętym w lutym przez przywódców Unii. Według tego porozumienia, kwota rabatu ma wynieść ok. 3,6 mld euro.

Z Brukseli Julita Żylińska i Julia Potocka (PAP)

jzi/ jhp/ luo/ awi/ sp/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz