Notowania

miliband
15.01.2009 14:11

Szef brytyjskiego MSZ krytykuje USA

David Miliband uważa, że skutkiem wojny z terrorem jest zjednoczenie terrorystów

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband zdecydowanie skrytykował prowadzoną pod kierunkiem USA tzw. wojnę z terrorem. Wezwał społeczność międzynarodową, by reagowała w przyszłości na terrorystyczne ataki _ stawianiem na zasadę prawa _.

Miliband wezwał również do zamknięcia amerykańskiego więzienia w Guantanamo dla podejrzewanych o terroryzm i zapoczątkowania ery _ demokratycznych możliwości, a nie strachu i ucisku _.

Przemówienie Milibanda w Bombaju, gdzie w końcu listopada w serii terrorystycznych zamachów zginęło ponad 170 ludzi, jest jedną z pierwszych publicznych wypowiedzi wyższych rangą przedstawicieli Wielkiej Brytanii, zawierających krytykę sposobu prowadzenia od 2001 roku wojny z terroryzmem.

Podobne treści zawarł Miliband w edytorialu w czwartkowym wydaniu brytyjskiego dziennika _ The Guardian _. Według niego wojna, wypowiedziana przez prezydenta George'a W.Busha terroryzmowi, doprowadziła do jednoczenia się rozproszonych ugrupowań terrorystycznych przeciwko Zachodowi.

Określenia _ wojna z terrorem _ użył po raz pierwszy prezydent George W.Bush w przemówieniu na posiedzeniu Kongresu 20 września 2001 roku, tuż po terrorystycznych atakach na USA.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Ławrow: Przeklinałem, ale to był cytat ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;przeklinalem;ale;to;byl;cytat,217,0,370393.html )
* [ Ławrow zbluzgał Milibanda ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;zbluzgal;milibanda,244,0,370164.html )

Miliband napisał, że to bardzo pojemne określenie stwarzało _ wrażenie zjednoczonego, ponadnarodowego wroga, ucieleśnionego w postaci Osamy bin Ladena i Al-Kaidy _, podczas gdy sytuacja była o wiele bardziej złożona.

Jak napisał Miliband, określenie to _ pociągało za sobą przekonanie, że właściwą reakcją na zagrożenie terrorystyczne jest przede wszystkim reakcja militarna - wytropić i zabić _ kierownictwo terrorystów. Obecnie lansowane stanowisko to _ kooperacja międzynarodowa _.

W Wielkiej Brytanii określenia _ wojna z terrorem _ nie używano od 2006 roku, ponieważ, jak powiedział Miliband, _ pojęcie to jest mylące i mylone _.

_ - Historycy osądzą, czy uczyniło ono więcej szkód niż dobra. Ale musimy iść dalej, by sprostać stojącym przed nami wyzwaniom - powiedział. - Demokracje muszą odpowiadać na terroryzm poprzez postawienie na zasadę prawa, a nie na jej podporządkowanie _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) 
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: miliband, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz