Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef brytyjskiego MSZ krytykuje USA

0
Podziel się:

David Miliband uważa, że skutkiem wojny z terrorem jest zjednoczenie terrorystów

Szef brytyjskiego MSZ krytykuje USA
(PAP/EPA)

Szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband zdecydowanie skrytykował prowadzoną pod kierunkiem USA tzw. wojnę z terrorem. Wezwał społeczność międzynarodową, by reagowała w przyszłości na terrorystyczne ataki _ stawianiem na zasadę prawa _.

Miliband wezwał również do zamknięcia amerykańskiego więzienia w Guantanamo dla podejrzewanych o terroryzm i zapoczątkowania ery _ demokratycznych możliwości, a nie strachu i ucisku _.

Przemówienie Milibanda w Bombaju, gdzie w końcu listopada w serii terrorystycznych zamachów zginęło ponad 170 ludzi, jest jedną z pierwszych publicznych wypowiedzi wyższych rangą przedstawicieli Wielkiej Brytanii, zawierających krytykę sposobu prowadzenia od 2001 roku wojny z terroryzmem.

Podobne treści zawarł Miliband w edytorialu w czwartkowym wydaniu brytyjskiego dziennika _ The Guardian _. Według niego wojna, wypowiedziana przez prezydenta George'a W.Busha terroryzmowi, doprowadziła do jednoczenia się rozproszonych ugrupowań terrorystycznych przeciwko Zachodowi.

Określenia _ wojna z terrorem _ użył po raz pierwszy prezydent George W.Bush w przemówieniu na posiedzeniu Kongresu 20 września 2001 roku, tuż po terrorystycznych atakach na USA.

Miliband napisał, że to bardzo pojemne określenie stwarzało _ wrażenie zjednoczonego, ponadnarodowego wroga, ucieleśnionego w postaci Osamy bin Ladena i Al-Kaidy _, podczas gdy sytuacja była o wiele bardziej złożona.

Jak napisał Miliband, określenie to _ pociągało za sobą przekonanie, że właściwą reakcją na zagrożenie terrorystyczne jest przede wszystkim reakcja militarna - wytropić i zabić _ kierownictwo terrorystów. Obecnie lansowane stanowisko to _ kooperacja międzynarodowa _.

W Wielkiej Brytanii określenia _ wojna z terrorem _ nie używano od 2006 roku, ponieważ, jak powiedział Miliband, _ pojęcie to jest mylące i mylone _.

_ - Historycy osądzą, czy uczyniło ono więcej szkód niż dobra. Ale musimy iść dalej, by sprostać stojącym przed nami wyzwaniom - powiedział. - Demokracje muszą odpowiadać na terroryzm poprzez postawienie na zasadę prawa, a nie na jej podporządkowanie _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)