Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef KE: zacieśnienie stosunków UE z sąsiadami zależy od ich reform

0
Podziel się:

(dochodzą wypowiedzi szefowej polskiej dyplomacji)

(dochodzą wypowiedzi szefowej polskiej dyplomacji)

3.9.Bruksela (PAP) - Unia Europejska jest gotowa zacieśnić stosunki ze swoimi sąsiadami w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS), ale zależy to od ich zaangażowania w przeprowadzeniu reform - powiedział w poniedziałek przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso.

"Im większe zaangażowanie w reformy, tym więcej UE ma do zaoferowania w udzielaniu pomocy i rozwijaniu przyszłych stosunków. Będziemy wspierać kraje, które angażują się w zmiany" - powiedział Barroso, otwierając w Brukseli konferencją na temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

W konferencji po raz pierwszy biorą udział jednocześnie wszyscy partnerzy UE w ramach EPS - zarówno sąsiedzi z Południa, jak i ze Wschodu.

"Jesteśmy ostatnimi, którzy oczekiwaliby jednolitości - dodał Barroso. - Są różne formy polityki w zależności od naszych partnerów. Nic nie chcemy ujednolicać. EPS to koncept, który promuje zróżnicowanie. Każdy kraj będzie indywidualnie brany pod uwagę".

Uczestnicząca w spotkaniu minister spraw zagranicznych Anna Fotyga upomniała się o kraje wschodnie biorące udział w EPS: Ukrainę, Mołdawię i państwa Kaukazu.

"Krok po kroku będziemy doprecyzowywać EPS w kierunku, który wzmacnia pozycję krajów wschodnich" - powiedziała Fotyga dziennikarzom po konferencji.

Wyraziła obawę, że w obecnej formie Europejska Polityka Sąsiedztwa może doprowadzić do zamknięcia drzwi do UE przed krajami partnerskimi. "Bez współpracy politycznej nie będzie członkostwa. EPS nie jest wystarczająca pod tym względem - jako jedyny instrument może zamknąć perspektywę członkostwa, a tego byśmy nie chcieli" - powiedziała.

W przeddzień konferencji Polska wraz z Litwą zorganizowała spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej i trzech krajów bałtyckich z przedstawicielami pięciu poradzieckich sąsiadów Unii Europejskiej: Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

"Chcielibyśmy wyraźnej koalicji państw, które lobbują na rzecz Wschodu" - tłumaczyła polska minister. Dodała, że chodzi nie tylko o wsparcie aspiracji unijnych tych państw, lecz także m.in. o lobbing na rzecz zwiększenia finansowego wsparcia z budżetu UE wschodnich sąsiadów Unii.

Celem zapoczątkowanej w 2003 roku Europejskiej Polityki Sąsiedztwa jest wsparcie reform gospodarczych i politycznych, a także pomoc finansowa i techniczna dla sąsiadów UE. Chodzi też o otwarcie rynków, a w stosownych przypadkach także o dostęp do programów wspólnotowych. Istotę realizacji EPS stanowią plany narodowe opracowane przez Unię przy udziale każdego zainteresowanego kraju.

W grudniu ubiegłego roku KE ogłosiła rewizję EPS, w której zapowiedziała m.in. stworzenie w przyszłości "sąsiedzkiej unii gospodarczej", rozciągając na wschodnich sąsiadów UE ofertę, z której dotychczas korzystały kraje basenu Morza Śródziemnego. Integracja ma obejmować podstawowe swobody unijnego rynku, jak przepływ towarów i usług. KE zamierza zaproponować też sąsiadom dalsze ułatwienia w podróżowaniu do państw UE, o co apelowali podczas konferencji przedstawiciele m.in. Azerbejdżanu, Gruzji i Mołdawii. W zamian UE oczekuje jednak zaangażowania w walkę z nielegalną imigracją oraz podpisania i ścisłego egzekwowania umów o readmisji.

Współpraca gospodarcza, przepływ osób, energia oraz pomoc finansowa i techniczna to najważniejsze aspekty współpracy w ramach EPS - potwierdziła na konferencji komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner. Także ona podkreśliła, że "jakiś poziom asymetrii (w stosunkach z poszczególnymi sąsiadami) jest pożądany".

Michał Kot (PAP)

kot/ kar/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)