Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef MON na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli

0
Podziel się

Cyberzagrożenia, obrona przeciwrakietowa oraz inicjatywa smart defence,
czyli łączenie zdolności obronnych poszczególnych państw - to tematy rozpoczynającego się we wtorek
po południu w Brukseli spotkania ministrów obrony NATO, w którym weźmie udział szef MON Tomasz
Siemoniak.

bEqEKTlx

Cyberzagrożenia, obrona przeciwrakietowa oraz inicjatywa smart defence, czyli łączenie zdolności obronnych poszczególnych państw - to tematy rozpoczynającego się we wtorek po południu w Brukseli spotkania ministrów obrony NATO, w którym weźmie udział szef MON Tomasz Siemoniak.

Spotkanie potrwa dwa dni. Polski minister w planach ma też dwustronne rozmowy z szefami resortów obrony z Włoch, Kanady, Niemiec i Ukrainy.

Jak informuje MON, głównymi tematami spotkania ministrów obrony będą m.in. zagadnienia związane z zagrożeniami cybernetycznymi, obroną przeciwrakietową oraz inicjatywą smart defence, która polega na łączeniu a nie dublowaniu zdolności obronnych poszczególnych członków sosjuszu.

bEqEKTlz

Ministrowie omówią też zagadnienia związane z planowaniem obronnym oraz przyszłością NATO po zakończeniu w 2014 r. misji ISAF w Afganistanie. Przedstawiciele wszystkich państw uczestniczących w tej operacji spotkają się na sesji roboczej.

"Na pewno będziemy rozmawiali o ćwiczeniach Steadfast Jazz, które za kilka dni rozpoczynają się w Polsce. To pierwsze tak duże ćwiczenia od lat. Polska mocno zabiegała o to, żeby postafgańskie NATO mocno postawiło na ćwiczenia" - powiedział we wtorek w Warszawie Siemoniak.

Ćwiczenia sił odpowiedzi NATO Steadfast Jazz 2013 rozpoczną się 2 listopada. Będą największymi manewrami sojuszu od lat i zarazem pierwszymi w tej części Europy. W Polsce i krajach bałtyckich będzie ćwiczyć ok. 6 tys. żołnierzy z 14 krajów.

W programie szczytu jest też spotkanie Rady NATO-Rosja. "Sądzę, że tutaj też będzie ciekawa dyskusja, pewnie trochę w kontekście niedawno zakończonych ćwiczeń Zapad, ale i generalnie relacji między sojuszem a Rosją" - powiedział Siemoniak.

bEqEKTlF

Rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad-2013 (Zachód-2013) odbyły się pod koniec września na sześciu poligonach na Białorusi oraz w obwodzie kaliningradzkim. W ćwiczeniach na terytorium Białorusi uczestniczyło 12,9 tys. żołnierzy, w tym ok. 2,5 tys. z Rosji. W manewrach w obwodzie kaliningradzkim wzięło udział 9,4 tys. żołnierzy, w tym ponad 200 z Białorusi. Wspierało ich ponad 180 różnych pojazdów bojowych, ok. 40 samolotów i 10 okrętów rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Władze Rosji i Białorusi przekonywały, że ćwiczenia mają wyłącznie obronny charakter.

Siemoniakowi będą towarzyszyć w Brukseli szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł i wiceminister ds. polityki obronnej Robert Kupiecki. (PAP)

ral/ abr/ mag/

bEqEKTma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)