Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
24.01.2010 19:09

Szef MSZ: Hiszpania widzi miejsce Turcji w UE

Hiszpania, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, jest zdania, że Turcja powinna zostać przyjęta do UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Hiszpania, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, jest zdania, że Turcja powinna zostać przyjęta do UE.

Szef hiszpańskiej dyplomacji Miguel Angel Moratinos powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla niemieckiego "Welt am Sonntag", że negocjacje akcesyjne Turcji mogą z powodzeniem zostać sfinalizowane, jeśli spełnione zostaną tzw. kryteria kopenhaskie, dotyczące takich dziedzin jak demokracja, prawa człowieka i rządy prawa.

Zdaniem ministra Moratinosa członkostwo Turcji "miałoby dla Europy więcej plusów niż minusów". Szef hiszpańskiego MSZ przyznał, że są w tej kwestii różnice zdań między państwami członkowskimi UE, ale "wszyscy zgodzili się zaczekać i obserwować negocjacje".

"Turcja jest częścią europejskiej rodziny narodów. Lepiej mieć Turcję w UE niż pozostawić ją na zewnątrz" - oświadczył Moratinos.

Reuters odnotowuje, że Hiszpania, sprawująca przewodnictwo w UE do końca czerwca, ma nadzieję otworzyć cztery nowe rozdziały w negocjacjach akcesyjnych z Turcją. Madryt liczy też na postęp w kwestii cypryjskiej, blokującej starania Ankary o członkostwo w UE. Separatystyczna Republika Turecka Cypru Północnego jest uznawana wyłącznie przez Turcję, podczas gdy Republika Cypryjska jest członkiem UE. (PAP)

az/ ap/

5535343

Tagi: hiszpania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz