Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef MSZ Rosji: "brak przełomu" w sprawie programu atomowego Korei Płn.

0
Podziel się

TASS) - Szef MSZ Rosji Siergiej
Ławrow powiedział w czwartek w Phenianie, że w sprawie programu
nuklearnego Korei Północnej "brak przełomu".

bEgHnseZ

*TASS) - Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w czwartek w Phenianie, że w sprawie programu nuklearnego Korei Północnej "brak przełomu". *

Rosja jest jednym z uczestników rokowań sześciostronnych, mających na celu skłonienie Korei Płn. do rozbrojenia nuklearnego.

"Sytuacja nie jest prosta" - przyznał Ławrow, który w czwartek spotkał się ze swym północnokoreańskim odpowiednikiem Pak Ui Czunem. Ocenił jednak, że uczestnicy rokowań "powinni szukać takich rozwiązań, które pozwoliłyby wznowić ten proces".

bEgHnsfb

"Jesteśmy przekonani, że należy wrócić do trwałej podstawy tych uzgodnień, które dały początek procesowi denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego w 2005 roku" - powiedział rosyjski minister.

Zaapelował też do stron, by "nie ulegały emocjom", ale wypełniały zobowiązania, które na siebie wzięły.

Rokowania sześciostronne, w których udział biorą Chiny, oba państwa koreańskie, USA, Japonia i Rosja, trwają od 2003 roku. Phenian ogłosił jednak w zeszłym tygodniu, że zbojkotuje je jako "bezużyteczne" i wznowi prace w swym ośrodku jądrowym, w którym możliwa jest produkcja plutonu.

Korea Północna wydaliła też z ośrodka Jongbion inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, a także wyprosiła amerykańskich ekspertów obserwujących proces zamykania ośrodka.

bEgHnsfh

W 2006 roku Korea Płn. dokonała pierwszej próby atomowej. (PAP)

awl/ ap/

1802 1778 1826 2069 arch.

bEgHnsfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)