Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MSZ rozpoczął wizytę w Gruzji, Armenii i Kazachstanie

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w
Gruzji, Armenii i Kazachstanie. Będzie rozmawiał o relacjach Gruzji i Armenii z Unią Europejską, a
w Kazachstanie weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw OBWE.

Szef MSZ Radosław Sikorski rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w Gruzji, Armenii i Kazachstanie. Będzie rozmawiał o relacjach Gruzji i Armenii z Unią Europejską, a w Kazachstanie weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw OBWE.

Oficjalna część wizyty Sikorskiego w Gruzji rozpoczyna się we wtorek. Tego dnia szef polskiej dyplomacji spotka się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim, premierem Niką Gilaurim i ministrem spraw zagranicznych Grigolem Waszadzem. Złoży również wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Integralność Terytorialną Gruzji. Spotka się też z przedstawicielami Polonii.

W środę w Armenii szef MSZ będzie rozmawiał z prezydentem Serżem Sarkisjanem, premierem Tigranem Sarkisjanem i kierującym ormiańską dyplomacją Edwardem Nalbandianem. Sikorski złoży wieniec pod Pomnikiem Ludobójstwa Ormian.

Polski minister spotka się też z liderami opozycji gruzińskiej i armeńskiej.

Wizyty w Tbilisi i Erywaniu odbędą się w przeddzień pierwszej rundy negocjacji dotyczących umów stowarzyszeniowych Gruzji i Armenii z Unią Europejską. Tematyka rozmów w dużej mierze poświęcona będzie relacjom obu państw z UE, w tym zagadnieniom związanym m.in. z implementacją Partnerstwa Wschodniego.

Polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego zmierza do zacieśnienia współpracy UE z jej wschodnimi sąsiadami. W programie uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś.

Podczas wizyty ma być też mowa o ułatwieniach wizowych dla obywateli obu państw Kaukazu Południowego. Sikorski przedstawi także priorytety polskiego przewodnictwa w UE w 2011 roku.

Szef MSZ ma poruszyć w trakcie rozmów z politykami Armenii temat konfliktu w Górskim Karabachu oraz relacji tego kraju z Turcją. W wyniku wojny z Azerbejdżanem z lat 1988-94 Armenia faktycznie przejęła kontrolę nad Górskim Karabachem. Armenia jest też jedynym państwem uznającym Republikę Górskiego Karabachu za pełnoprawny podmiot prawa międzynarodowego; Karabach uznawany jest też przez samozwańcze republiki Osetię Południową i Abchazję oraz przez Naddniestrze. Konflikt armeńsko-azerbejdżański o Górski Karabach sprawił, że mająca bliskie związki z Azerbejdżanem Turcja zamknęła w roku 1993 granicę z Armenią.

W Tbilisi Sikorski będzie rozmawiał również o stosunkach gruzińsko-rosyjskich. Abchazja - podobnie jak druga separatystyczna gruzińska prowincja - Osetia Południowa, oderwała się od Gruzji po krótkiej wojnie na początku lat 90. Przez ponad dekadę utrzymała niezależność od Tbilisi i budowała własne instytucje quasi-państwowe - jak oceniają obserwatorzy - przy nieformalnym wsparciu Rosji. Kiedy w 2008 roku Gruzja próbowała odzyskać zbrojnie Osetię Południową, wojska rosyjskie wkroczyły do Osetii i dalej na teren Gruzji. Moskwa uznała po tej wojnie niepodległość obu republik. Społeczność międzynarodowa uznaje je nadal za prowincje Gruzji.

Sikorski w Armenii będzie też mówił o pracach polsko-armeńskiej komisji gospodarczej. Zainauguruje bezpośrednie połączenie lotniczego między Warszawą a Erywaniem.

Po wizycie w Gruzji i Armenii szef MSZ weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych OBWE w Kazachstanie. Kazachstan przewodniczy w tym roku tej organizacji. Szefowie dyplomacji będą rozmawiać m.in. o wzmocnieniu efektywności OBWE.

Sikorski w Kazachstanie spotka się z ministrami spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem oraz Kazachstanu - Kanatem Saudabajewem.

Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)