Notowania

nato
26.02.2009 05:31

Szef NATO pojedzie do Moskwy

Jaap de Hoop Scheffer został zaproszony na szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer został zaproszony na szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy , zaplanowany na 27 marca w Moskwie - poinformował ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin w wypowiedzi dla radia Echo Moskwy.

Rogozin ujawnił, że zaproszenie to zostało przekazane podczas nieformalnego posiedzenia Rady NATO-Rosja, które odbyło się w środę w Brukseli. Według rosyjskiego ambasadora, moskiewski szczyt SzOW będzie poświęcony sytuacji w Afganistanie i krajach ościennych. Rogozin podkreślił, że uregulowanie konfliktu w Afganistanie jest głównym kierunkiem współpracy Rosji i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dyplomata oznajmił również, że Rosja i NATO powinny odbyć - jak to ujął - poważną rozmowę na temat Abchazji i Osetii Południowej z udziałem przedstawicieli rosyjskiego Sztabu Generalnego.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ NATO czekają reformy ]( http://news.money.pl/artykul/nato;czekaja;reformy,53,0,429109.html )
* [ NATO musi przygotować się na cyberterroryzm ]( http://news.money.pl/artykul/nato;musi;przygotowac;sie;na;cyberterroryzm,105,0,428905.html )

SzOW to organizacja regionalna grupująca Rosję, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą też Iran, Indie, Pakistan i Mongolia. SzOW została utworzona w 2001 roku na miejsce organizacji pięciu państw - Chin, Rosji, Kazachstanu, Tadżykistanu i Kirgistanu - powołanej pięć lat wcześniej z myślą o uregulowaniu problemów, w tym granicznych, pomiędzy uczestnikami forum. W zamyśle animatorów organizacji ma ona być przeciwwagą dla rosnących wpływów USA w Azji Środkowej.

Stosunki Moskwy i NATO zaostrzyły się po inwazji Rosji przeciwko Gruzji w sierpniu 2008 roku. Sojusz postanowił wówczas je zamrozić na czas nieokreślony. W grudniu szefowie dyplomacji państw NATO zdecydowali o _ warunkowym i stopniowym _ wznowieniu relacji z Moskwą. W końcu stycznia odbyło się pierwsze od konfliktu gruzińskiego nieformalne posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów.

Na początku lutego podczas dorocznej międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa w Monachium doszło do spotkania de Hoop Scheffera z rosyjskim wicepremierem Siergiejem Iwanowem. Szef Sojuszu nie wykluczył wtedy, że wkrótce może pojechać do Moskwy.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz