Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef polskiej dyplomacji rozpoczął wizytę w USA

0
Podziel się

Od odwiedzenia Bostonu rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w
Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W czwartek ma spotkać się w
Waszyngtonie z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

bEgSMWdh

Od odwiedzenia Bostonu rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W czwartek ma spotkać się w Waszyngtonie z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

W poniedziałek po południu czasu lokalnego szef polskiej dyplomacji wygłosi wykład na Uniwersytecie Harvarda zatytułowany: "Czy bezpieczeństwo Europy wciąż ma znaczenie dla USA".

Informując o wizycie, rząd RP podkreślił jej wątki ekonomiczne. W czasie pobytu w Waszyngtonie Sikorski podpisze porozumienie o współpracy z USA w zakresie czystej i efektywnej energii. Jak poinformowało MSZ, ma ono ułatwić kooperację polsko-amerykańską w dziedzinie nowych technologii i ich wdrażania.

bEgSMWdj

Chodzi tu zwłaszcza o poszukiwania gazu łupkowego, które prowadzą w Polsce amerykańskie korporacje, oraz inwestycje w energetyce nuklearnej. Sikorski spotka się w związku z tym z wiceministrem energetyki USA Danielem B. Ponemanem oraz z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu i Amerykańskiej Izby Handlowej.

W programie wizyty są też spotkania z wpływowymi środowiskami opiniotwórczymi. We wtorek w Center for American Progress, ośrodku związanym z Partia Demokratyczną, minister wygłosi wykład zatytułowany "Rosja a bezpieczeństwo Polski". Tego samego dnia weźmie udział w dyskusji z republikańskim senatorem i byłym kandydatem na prezydenta Johnem McCainem, zorganizowanej przez Atlantic Council for the United States.

Na zakończenie pobytu w USA szef dyplomacji RP będzie uczestniczył w dyskusji panelowej w Georgii zorganizowanej przez konserwatywny American Enterprise Institute, z udziałem m.in. lidera republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Erica Cantora i niezależnego senatora Joe Liebermana.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

bEgSMWdp

tzal/ ap/ bk/

bEgSMWdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)