Notowania

szef
24.06.2010 14:20

Szef SGWP: nowy głównodowodzący w Afganistanie - strategia ta sama

Zdaniem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha, zmiana na stanowisku dowódcy wojsk USA i NATO w Afganistanie nie powinna wpłynąć na sojuszniczą strategię prowadzenia tam operacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zdaniem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha, zmiana na stanowisku dowódcy wojsk USA i NATO w Afganistanie nie powinna wpłynąć na sojuszniczą strategię prowadzenia tam operacji. *

Prezydent Barack Obama zwolnił w środę ze stanowiska dowódcę wojsk amerykańskich i natowskich w Afganistanie gen. Stanleya McChrystala, a jego następcą mianował gen. Davida Petraeusa, szefa Centralnego Dowództwa (CENTCOM) i byłego dowódcę sił koalicyjnych w Iraku.

Szef SGWP był w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie pytany, czy taka zmiana personalna wpłynie na sposób realizowania działań w Afganistanie przez siły sojusznicze. "Strategia prowadzenia operacji ISAF została zaakceptowana i zatwierdzona, zmiana nawet tak ważnej osoby, jak głównodowodzący, nie powinna wpływać na strategię prowadzenia operacji" - ocenił gen. Cieniuch.

"Aby mogła nastąpić zmiana, musiałaby zostać złożona propozycja nowej strategii przez uprawnionych do tego dowódców, a następnie musiałaby ona zostać zaakceptowana prze dowództwa sojusznicze i w ostateczności przez Radę Północnoatlantycką w Brukseli" - powiedział szef SGWP.

Powodem zdymisjonowania McChrystala stał się artykuł w tygodniku "Rolling Stone" oparty na wywiadach autora z generałem i jego podwładnymi w Afganistanie. Znalazły się w nim krytyczne opinie tych ostatnich o najbliższych współpracownikach prezydenta. Jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, emerytowany generał James Jones został nazwany "błaznem", a nazwisko wiceprezydenta Joe Bidena było przedmiotem dowcipów.

Petraeus będzie już trzecim dowódcą sił w Afganistanie za rządów Obamy. Pierwszym był generał David McKiernan, którego prezydent zwolnił na wiosnę ub.r. i zastąpił McChrystalem. Petraeus ma doskonałą renomę jako autor strategii realizowanej w Iraku - opartej na zwiększeniu tam liczby wojsk i przeciąganiu irackich rebeliantów na stronę wojsk koalicyjnych i rządowych. Obecna strategia w Afganistanie jest częściowo powieleniem tamtych wzorów.(PAP)

ktl/ malk/ jbr/

Tagi: szef, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz