Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef SLD: należy utrzymać obronny charakter NATO

0
Podziel się:

Należy utrzymać obronny charakter NATO i doprecyzować art. 5 Paktu
Północnoatlantyckiego - uważa Leszek Milller. Szef SLD podkreślił też, że przystąpienie do Paktu
było słuszną decyzją, dzięki której Polacy mogą czuć się bezpieczniej.

Należy utrzymać obronny charakter NATO i doprecyzować art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego - uważa Leszek Milller. Szef SLD podkreślił też, że przystąpienie do Paktu było słuszną decyzją, dzięki której Polacy mogą czuć się bezpieczniej.

"Jestem pewien, że formuła Paktu Północnoatlantyckiego się sprawdziła, ale jeśli miałbym się podejmować jakiś wskazań na przyszłość, to należałoby doprecyzować treść artykułu 5. Paktu, aby jaśniej było wskazane w jakich okolicznościach zasada +jeden za wszystkich, wszyscy za jednego+ obowiązuje" - powiedział Miller na konferencji prasowej.

Artykuł 5. traktatu północnoatlantyckiego mówi, że atak zbrojny z zewnątrz przeciwko jednemu państwu członkowskiemu będzie traktowany, jak atak przeciw całemu NATO.

Szef SLD podkreślił, że "należy utrzymać obronny charakter NATO, dlatego że stwarza on poczucie bezpieczeństwa zarówno dla członków Paktu, jak i dla całego świata". "O obronnym charakterze Sojuszu świadczy fakt, że tylko raz w swojej historii skorzystał on z artykułu 5, który jest nazywany też +artykułem o muszkieterach+. Chodziło wtedy o podjęcie stosownych działań po ataku terrorystycznym na Nowy Jork" - przypomniał.

Zaznaczył, że "kiedy Polska wchodziła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, nasza armia wyglądała zupełnie inaczej". Wówczas - mówił Miller - mieliśmy 230 tys. żołnierzy i oficerów, dziś mamy 100 tys. - inaczej wyszkolonych i uzbrojonych. "Dokonał się postęp jakościowy. Dlatego dziś można powiedzieć, że 15 lat temu podjęliśmy słuszną decyzję i niewątpliwie dzięki temu my Polacy możemy czuć się bezpieczniej" - ocenił szef SLD.

Miller podkreślił, że w tym roku obchodzimy dwie ważne rocznice: 15. rocznicę przystąpienia do NATO i 10. rocznicę wstąpienia do UE. "Te dwa fakty kreślą naszą przyszłość i nasze bezpieczeństwo. Członkostwo w NATO zapewnia nam bezpieczeństwo zewnętrzne, a członkostwo w UE jest gwarancją postępu cywilizacyjnego oraz modernizacji" - stwierdził.

"Zarówno w jednej, jaki i w drugiej sprawie udało się w Polsce osiągnąć porozumienie ponad podziałami partyjnymi. I w jednej i w drugiej sprawie SLD odegrało istotną rolę. Dlatego dziś z inicjatywy SLD Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie wejścia do NATO" - podkreślił.

W przyjętej w środę uchwale w sprawie 15. rocznicy członkostwa Polski w NATO napisano m.in. że "Sejm RP uznaje członkostwo Polski w Pakcie Północnoatlantyckim za główny, obok członkostwa w Unii Europejskiej, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego".

Sejm w uchwale wyraził też podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do Paktu. Jak podkreślono, "przez minione 15 lat Polska wypełnia zobowiązania wynikające z konieczności prawnych, militarnych i politycznych, wiążących się z naszym udziałem w NATO".

12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri Polskę, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO.

Rocznica przyjęcia Polski do NATO przypada w okresie konfliktu na Wschodzie; wobec wydarzeń na Ukrainie Polska skorzystała z art. 4 traktatu powołującego NATO; zapis ten przewiduje konsultacje, gdy któryś z sojuszników czuje się zagrożony. To czwarty taki przypadek w 65-letniej historii Sojuszu.(PAP)

krz/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)