Notowania

polska
24.11.2010 15:01

Szefowie dyplomacji Polski i Bułgarii m.in. o bezpieczeństwie energetycznym

O bezpieczeństwie energetycznym, dokończeniu integracji euroatlantyckiej krajów Bałkanów Zachodnich - rozmawiali w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Bułgarii, Radosław Sikorski oraz Nikołaj Mładenow.

Podziel się
Dodaj komentarz

O bezpieczeństwie energetycznym, dokończeniu integracji euroatlantyckiej krajów Bałkanów Zachodnich - rozmawiali w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Bułgarii, Radosław Sikorski oraz Nikołaj Mładenow.

Sikorski powiedział na briefingu prasowym, że jest mu bardzo miło witać w Warszawie "starego znajomego", z którym zna się z wielu spotkań europejskich, atlantyckich.

"Polska i Bułgaria są tradycyjnymi przyjaciółmi. Dlatego bardzo się cieszę z intensyfikacji naszych relacji w ostatnich latach i z tego, że w wielu kluczowych sprawach mogliśmy uzgodnić nasze stanowisko" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Jak mówił, na środowym spotkaniu miał okazję przedyskutować ze swoim odpowiednikiem kwestie międzynarodowe oraz bilateralne. "Polska i Bułgaria jako nowe kraje europejskie mają szereg wspólnych interesów, jeśli chodzi o budżet europejski, politykę rolną, klimatyczną UE" - podkreślił.

Obaj ministrowie omówili też sprawy związane z europejskim bezpieczeństwem energetycznym. Zdaniem Sikorskiego, w interesie Europy ważne jest stworzenie dobrego, konkurencyjnego rynku energii wewnątrz Europy i dywersyfikacji źródeł i tras przesyłu energii do Europy.

Polski minister podkreślił, że Polska popiera także dokończenie integracji euroatlantyckiej krajów Bałkanów Zachodnich. Zapewnił, że rząd Donalda Tuska podczas sprawowania przewodnictwa w Unii, w drugiej połowie 2011 roku, będzie bardzo aktywnie działał w tej sprawie. Jak mówił, być może wtedy podpisany zostanie traktat akcesyjny z jednym z krajów bałkańskich.

Mładenow żartował, że razem z Sikorskim należą do małego, ale ekskluzywnego klubu ministrów spraw zagranicznych UE, którzy wcześniej szefowali resortom obrony narodowej w swoich krajach.

Podziękował polskiemu rządowi za konsekwentne popieranie wysiłków Bułgarii na rzecz wejścia do strefy Schengen w 2011 roku.

Nawiązał także do kwestii wsparcia dla europejskiej perspektywy członkostwa w UE państw Bałkanów Zachodnich. W tym kontekście powiedział, że Bułgaria uznała państwowość Kosowa i ma także dobre relacje z Serbią. Podkreślił, że jego kraj wspiera wysiłki szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton na rzecz dialogu pomiędzy Prisztiną, a Belgradem.

Jak mówił, Bułgaria będzie zachęcać te kraje, które jeszcze nie nawiązały stosunków dyplomatycznych z Kosowem, aby to uczyniły.

Nawiązując do kwestii handlowych mówił, że wprawdzie oba kraje zostały dotknięte kryzysem gospodarczym, ale jeden sektor - turystyczny - tego uniknął. Mładenow zachęcał Polaków do odwiedzania i spędzania wakacji, czy to zimą, czy latem w Bułgarii. (PAP)

joko/ par/ mag/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz