Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześć krajów UE za karaniem negowania zbrodni komunizmu

0
Podziel się:

Sześć należących do UE byłych państw komunistycznych zaapelowało we
wtorek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie europejskiego ustawodawstwa karzącego negacjonizm w
odniesieniu do zbrodni komunistycznych, tak jak tego dokonano wobec negowania holokaustu.

Sześć należących do UE byłych państw komunistycznych zaapelowało we wtorek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie europejskiego ustawodawstwa karzącego negacjonizm w odniesieniu do zbrodni komunistycznych, tak jak tego dokonano wobec negowania holokaustu.

"Wymiar sprawiedliwości powinien gwarantować równość traktowania ofiar każdego systemu totalitarnego" - napisali w liście do unijnej komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding ministrowie spraw zagranicznych Bułgarii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii i Czech.

Ministrowie domagają się w liście karania "publicznej aprobaty, negowania i banalizowania zbrodni totalitaryzmu" niezależnie od odpowiedzialnego za nie systemu. "Negacja każdej zbrodni międzynarodowej powinna podlegać takim samym normom, aby uniemożliwić rehabilitację i odrodzenie ideologii totalitarnych" - napisano w liście.

Szef litewskiej dyplomacji Audrionius Ażubalis, pomysłodawca apelu do Komisji Europejskiej, powiedział agencji AFP, że UE powinna zdawać sobie sprawę z zaniepokojenia nowych członków Unii.

"Każdy zna zbrodnie nazizmu, lecz tylko część Europy jest świadoma zbrodni komunizmu" - podkreślił.

Negowanie zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy jest zakazane w wielu krajach UE, lecz sześciu sygnatariuszy listu do KE chce, aby takie samo prawo dotyczyło zbrodni popełnionych przez Związek Radziecki i satelickie reżimy komunistyczne. (PAP)

jo/ ro/ jra/

7895844 7896072

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)