Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sześć partii w nowym słowackim parlamencie

0
Podziel się:

Po wyborach powszechnych w sobotę na Słowacji w 150-miejscowym
parlamencie znalazło się sześć partii. Zwyciężyła lewicowo-populistyczna partia Roberta Fico, lecz
najprawdopodobniej nie uda jej się stworzyć większościowej koalicji.

Po wyborach powszechnych w sobotę na Słowacji w 150-miejscowym parlamencie znalazło się sześć partii. Zwyciężyła lewicowo-populistyczna partia Roberta Fico, lecz najprawdopodobniej nie uda jej się stworzyć większościowej koalicji.

Zgodnie z sondażami przedwyborczymi Smer (Kierunek - Socjaldemokracja) - partia dotychczasowego premiera Roberta Fico zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, zdobywając 34,79 procent głosów (62 miejsca w parlamencie). Fico kreuje się na obrońcę socjalnych zdobyczy Słowaków.

Drugie miejsce zdobyła główna partia dotychczasowej opozycji Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska poprzedniego premiera Mikulasza Dzurindy - 15,42 procent (28 miejsc). Będzie ona zapewne osią centroprawicowej koalicji, która - w przeciwieństwie do Smer-u - będzie w stanie utworzyć większościowy rząd. Kandydatką z jej ramienia na stanowisko premiera będzie 53-letnia socjolog Iveta Radiczova.

Trzecie miejsce przypadło nowemu liberalnemu ugrupowaniu SaS (Wolność i Solidarność) - 12,14 procent (22 miejsca w parlamencie). Jego lider, 42-letni Richard Sulik opowiada się za zrównoważonym budżetem, prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych, odpolitycznieniem stosunków z Węgrami i legalizacją par homoseksualnych.

Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) otrzymał 8,52 procent głosów (15 miejsc). Jego przywódcą jest Jan Figel, były komisarz UE. Formacja ta broni tradycyjnych wartości rodzinnych, chce wprowadzenia programu rozwoju romskich skupisk.

Most-Hid (8,12 procent - 14 miejsc) - ugrupowanie, które chce być "pomostem" pomiędzy Słowakami a Węgrami stanowiącymi 10 procent ludności Słowacji. Jego liderem jest 52-letni Bela Bugar, były lider partii Węgierskiej Koalicji (SMK). Partii tej nie udało się przekroczyć 5-procentowego progu wyborczego.

Słowacka Partia Narodowa Jana Sloty, znana z antyromskich i antywęgierskich wystąpień, otrzymała 5,07 procent, co przekłada się na 9 miejsc w parlamencie. Jej popularność znacznie spadła, bo w dotychczasowym parlamencie miała 20 miejsc. (PAP)

jo/ ala/

6421098

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)