Notowania

sześciolatki do szkoły
26.01.2012 07:15

Sześciolatki do szkół? Projekt znów w komisji

Projekt ustawy przesuwający o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków ponownie trafił do prac sejmowych komisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStockphoto)

Zgodnie z obowiązującą ustawą, wszystkie sześciolatki mają rozpocząć naukę w szkole od 1 września 2012 r. Rząd postanowił jednak przesunąć termin wprowadzenia obowiązku szkolnego na 1 września 2014 r. Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, będą decydować rodzice.

Projekt ustawy przesuwający o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków ponownie trafił do prac sejmowych komisji. Poprawki do projektu zgłosili posłowie PiS i PSL.

_ - Mając na uwadze opinie różnych środowisk rząd przedstawił ustawę, która z jednej strony uwzględnia głosy rodziców, ale także głosy samorządów terytorialnych _ - powiedziała w Sejmie podczas drugiego czytania projektu minister edukacji Krystyna Szumilas. Podkreśliła jednocześnie, że obniżenie obowiązkowego wieku szkolnego jest konieczne i podyktowane m.in. tym, że dzieci obecnie rozwijają się szybciej niż 20 lub 30 lat temu.

_ - Chcemy dać szansę polskim dzieciom _ - przekonywała posłów Szumilas i przypomniała, że w wielu krajach Unii Europejskiej naukę podejmują dzieci sześcioletnie, a nawet młodsze. Naukę od czwartego roku życia dzieci rozpoczynają w Irlandii Północnej i Luksemburgu, od piątego roku życia - m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii i na Węgrzech, od szóstego roku życia - m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Norwegii i we Włoszech.

Szumilas wyjaśniała też, że przesunięcie o dwa lata obowiązku szkolnego dla sześciolatków podyktowane jest z jednej strony potrzebą lepszego przygotowania szkół na ich przyjęcie, a z drugiej strony nadchodzącym po 2015 r. wyżem demograficznym najmłodszych dzieci. _ - Chcemy wykorzystać ten moment demograficzny _ - podkreślała. Zapewniła także, że rząd m.in. poprzez program _ Radosna szkoła _ umożliwia dofinansowanie tych szkół, które wymagają jeszcze lepszego przygotowania dla sześciolatków.

_ - Wszystkie sześciolatki powinny być w szkole we wrześniu 2012 r., ale ponieważ wywołano tak wiele negatywnych emocji, to, żeby uspokoić rodziców i opinię społeczną, przesuwamy możliwość decydowania przez rodzica o pójściu dziecka do szkoły o kolejne dwa lata _ - oświadczyła w imieniu klubu PO posłanka Izabela Leszczyna. Zaapelowała też do samorządów, aby skorzystały ze środków finansowych, które przeznaczone są na wyposażenie szkół, i następnie zachęcały rodziców do posłania sześciolatków do szkół.

O obowiązkowym obniżeniu wieku szkolnego dla sześciolatków krytycznie wypowiadali się posłowie PiS. _ Nie wierzymy, że rząd poważnie potraktuje sprawę obniżenia wieku szkolnego i dofinansuje szkoły w jakimkolwiek przedziale czasowym. - Dlatego składamy poprawkę o całkowitej i bezterminowej likwidacji obowiązku szkolnego sześciolatków _ - powiedział poseł PiS i b. wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski.

Poprawkę do projektu zgłosiło także PSL. Zgodnie z nią, po 2014 r. rodzice sześcioletniego dziecka mogliby składać wniosek _ o odroczenie obowiązku szkolnego do siódmego roku życia dziecka _. _ - Rodzice powinni mieć wolny wybór _ - powiedział poseł PSL i były wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski. Podkreślił zarazem, że obniżenie obowiązkowego wieku szkolnego - według PSL - jest _ realnym i faktycznym wyrównywaniem szans edukacyjnych _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/252/155644.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/dlatego;szesciolatki;nie;powinny;byc;w;szkolach,83,0,976979.html) *Dlatego sześciolatki nie powinny być w szkołach * Była minister mówi o reformie edukacji. Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześcioletnich dzieci bez zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków kształcenia krytykowali posłowie Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski.

Projekt omawianej przez posłów nowelizacji - zgodnie z decyzją marszałek Sejmu Ewy Kopacz - jest rozpatrywany w trybie pilnym. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko 6-letnie edukacji szkolnej, oznacza, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.

Nowością w omawianym przez posłów projekcie ustawy jest to, że w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Obecnie dyrektor może odmówić przyjęcia dziecka.

Projekt nie wprowadza zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków. Wszystkie dzieci w wieku pięciu lat będą objęte obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.

W Polsce od 2008 r. pomysłowi obniżenia wieku obowiązku szkolnego towarzyszy protest części rodziców, m.in. skupionych w ruchu _ Ratuj Maluchy! _ i działających w Stowarzyszeniu Rzecznika Praw Rodziców. W 2011 r. zebrali oni ponad 340 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładającej zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na ostatnim posiedzeniu Sejmu poprzedniej kadencji, w połowie września.

Projekt trafi teraz do prac sejmowych komisji: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

O sześciolatkach w szkole czytaj w Money.pl
Na razie nie chcą 6-latków w szkołach Minister edukacji Krystyna Szumilas przypomniała, że we wrześniu 2011 r. naukę w klasach pierwszych rozpoczęło tylko około 20 proc. wszystkich dzieci 6-letnich.
Rząd przerwał posiedzenie. Poszło o rolników? Rada Ministrów zaakceptowała dzisiaj zmiany dotyczące waloryzacji rent i emerytur a także posyłania do szkół sześciolatków.
Przedłużanie dzieciństwa? Pawlak jest za Wicepremier uważa, że rodzice powinni mieć wybór, czy wysyłać sześciolatków do szkoły.
Tagi: sześciolatki do szkoły, dzieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz