Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkolenia o własności prywatnej dla duchownych i świeckich

0
Podziel się:

Własność prywatna, prywatyzacja, reprywatyzacja, zwrot majątku - o tych
pojęciach w kontekście katolickiej nauki społecznej rozmawiano podczas szkoleń "Własność to
odpowiedzialność", zorganizowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa i Katolicką Agencję
Informacyjną dla osób duchownych i przedstawicieli środowisk religijnych.

Własność prywatna, prywatyzacja, reprywatyzacja, zwrot majątku - o tych pojęciach w kontekście katolickiej nauki społecznej rozmawiano podczas szkoleń "Własność to odpowiedzialność", zorganizowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa i Katolicką Agencję Informacyjną dla osób duchownych i przedstawicieli środowisk religijnych.

Dwudniowe szkolenia, które odbyły się we wrześniu w Płocku i w Opolu w ramach projektu "Własność prywatna - naturalne prawo. Dobro i sprawiedliwość społeczna", podsumowano w czwartek w Warszawie. Uczestniczyło w nich 100 słuchaczy, z których 75 proc. stanowiły osoby duchowne. Zajęcia prowadzili wykładowcy na co dzień pracujący w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Kwestia własności w polskim prawie jest dość skomplikowana i niejasna w swej formie. Przeciętny obywatel wie, że może coś posiadać, ale nie do końca rozumie procesy prywatyzacji, reprywatyzacji, zwrotu majątku, kwestie jak się traktuje tzw. ziemie odzyskane" - powiedział na konferencji prasowej podsumowującej projekt Paweł Bartosiewicz z Instytutu Politologii UKSW.

"Od ministra skarbu, szczególnie w warunkach kryzysu, oczekuje się przeprowadzenia przede wszystkim procesu prywatyzacji, by uzyskać odpowiednie przychody do skarbu państwa. To, na czym nam bardzo zależało przy tym projekcie, to pokazanie, że prywatyzacja nie jest organizowana sama dla siebie, dla satysfakcji urzędników, ani wyłącznie dla przychodów budżetu państwa" - mówił dyrektor biura komunikacji społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa Paweł Lisiewicz. "To przede wszystkim proces upowszechnienia własności prywatnej, a ta własność ma znaczenie nie tylko i wyłącznie ekonomiczne, dla zysku, ale też - etyczne" - dodał.

Jak powiedział Bartosiewcz, zainteresowanie uczestnictwem w szkoleniach było duże. Według niego, uczestników interesowało m.in., jak postępować gdy odzyskana nieruchomość ma lokatorów. Jak mówił, taka sytuacja dotyczy często organizacji kościelnych, np. zakonów.

"To nie jest już kwestia czysto legalistyczna, prawna. Wchodzi się tu w zakres etyki: w jaki sposób dana kongregacja, mając tytuł własności nieruchomości, ma postępować, gdy są w niej lokatorzy. Prawo własności jest takie samo i równe dla wszystkich obywateli. To nie jest wcale dość oczywiste, że Kościół na pewno podejdzie w sposób super etyczny" - mówił. Jak dodał, szczególnie trudne jest to w małych miejscowościach, by wytłumaczyć ludziom, że Kościół ma prawo do odzyskania własności i wykorzystania jej we własnym celu.

Według Lisiewicza, po tym, jak projekt zostanie dokładnie przeanalizowany, prawdopodobnie będzie kontynuowany w innych miastach.

MSP prowadzi również inne działania edukacyjne, których celem jest promowanie w społeczeństwie idei własności prywatnej. Projekty są adresowane m.in. do uczniów, studentów, osób starszych, przedstawicieli społeczności lokalnych i lokalnych mediów, liderów opinii. Celem projektów jest pokazanie, że własność prywatna wywiera wpływ na różne aspekty życia: codzienny, społeczny, etyczny, polityczny, ekonomiczny.(PAP)

ktt/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)