Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma służby zdrowia
12.12.2011 14:14

Szpitale nie mogą pobierać opłat za korzystanie z prądu

- Pobieranie przez szpitale opłat od pacjentów za korzystanie z energii elektrycznej jest bezprawne - podkreśliła rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Potwierdza to Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Igorvoronchikhin/Dreamstime)

*Pobieranie przez szpitale opłat od pacjentów za korzystanie z energii elektrycznej jest bezprawne - podkreśliła rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Potwierdza to Narodowy Fundusz Zdrowia. *

W mediach pojawiały się informacje, że niektóre szpitale pobierają od pacjentów opłaty np. 12 zł za ładowanie komórki podczas całej hospitalizacji. Dyrektorzy lecznic argumentowali, że wynika to ze złej kondycji finansowej ich placówek.

RPP zwróciła się na swojej stronie internetowej do pacjentów z prośbą o zgłaszanie sygnałów dotyczących pobierania przez szpitale opłat za energię elektryczną.

_ - Szczególnie chodzi tutaj o opłaty za korzystanie przez pacjentów w trakcie hospitalizacji np. z czajników czy ładowarek do telefonów komórkowych. Pobieranie opłat w tej kwestii stoi w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa _ - podkreśliła Kozłowska.

RPP wystąpiła w tej sprawie do NFZ. W odpowiedzi Fundusz oświadczył, że można przyjąć, iż korzystanie z energii elektrycznej w szpitalu mieści się w pojęciu zakwaterowania, które z kolei objęte jest świadczeniem towarzyszącym, finansowanym przez NFZ.

_ - Umożliwienie pacjentowi w czasie szpitalnego leczenia bezpłatnego dostępu do takich mediów, jak woda, prąd, gaz, jest z wszelkich względów oczywiste. Zostało to zresztą zabezpieczone w art. 5 pkt 38 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w powiązaniu z art. 5 pkt 34) _ - powiedział rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

_ - U progu wejścia w życie reform związanych z wprowadzeniem powszechnego ubezpieczania zdrowotnego była ustawowo zagwarantowana tzw. hotelowa opłata, zresztą dość symboliczna. Ustawę, Jeszcze przed wejściem jej w życie, znowelizowano i z tego typu opłat zrezygnowano _ - zaznaczył.

Z kolei Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że opłaty za prąd mogą pobierać tylko firmy, które posiadają specjalną koncesję - a więc nie szpitale.

Czytaj więcej o służbie zdrowia
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;w;szpitalach;chca;pomocy;od;polskiej;sluzby;zdrowia,252,0,979964.html) Stan wyjatkowy na Słowacji. Chcą pomocy Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na prośbę Słowacji, skierowało pismo do dyrektorów szpitali, by podjęli oni działania umożliwiające Słowakom dostęp do świadczeń w polskich lecznicach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t86453.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szpitale;jednodniowe;moga;przestac;funkcjonowac,235,0,970475.html) Decyzja Kopacz skończy żywot szpitali? Może do tego doprowadzić podpisany na początku listopada przez byłą minister zdrowia projekt rozporządzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plan;b;dla;szpitali;rzad;wyznaczy;koniec,58,0,775226.html) Plan B dla szpitali. Rząd wyznaczy koniec Według styczniowych danych, w BGK ocenianych jest 29 wniosków w sprawie restrukturyzacji.
Tagi: reforma służby zdrowia, szpital, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz