Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwajcaria: Filia Siemensa ukarana za płacenie łapówek Rosjanom

0
Podziel się

Szwajcarska prokuratura poinformowała we wtorek, że filia niemieckiej
firmy Siemens AG przyznała się do płacenia łapówek przedstawicielom rosyjskiej firmy gazowej. Filia
ta zgodziła się zapłacić prawie 11 mln USD grzywny, co zamyka sprawę.

bEqojdxN

Szwajcarska prokuratura poinformowała we wtorek, że filia niemieckiej firmy Siemens AG przyznała się do płacenia łapówek przedstawicielom rosyjskiej firmy gazowej. Filia ta zgodziła się zapłacić prawie 11 mln USD grzywny, co zamyka sprawę.

Według szwajcarskiej prokuratury filia Siemensa w Szwecji - Siemens Industrial Turbomachinery - w latach 2004-2006 płaciła łapówki "wysokiej rangi przedstawicielom państwowej rosyjskiej firmy gazowej" na ich konta w bankach szwajcarskich.

Associated Press odnotowuje, że Gazpromu nie wymieniono w tym kontekście z nazwy, ale że "jest to jedyna państwowa rosyjska firma gazowa".

bEqojdxP

W zamian za łapówki firma Siemens Industrial Turbomachinery zdobyła kontrakty na dostawy turbin gazowych potrzebnych przy budowie gazociągu jamalskiego.

Według szwajcarskiej prokuratury Siemens Industrial Turbomachinery zapłacił 136 tys. USD grzywny w formie dotacji dla Czerwonego Krzyża. W ramach ugody z prokuraturą został też pozbawiony zysków z zakwestionowanych transakcji. Zyski te oszacowano na 10,6 miliona USD i firma przekazała tę sumę państwu szwajcarskiemu. Po zawarciu tej ugody szwajcarska prokuratura zamknęła śledztwo. (PAP)

az/ mc/

15032337,Int.

bEqojdyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)