Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwajcaria: Wycofano inicjatywę ws. referendum na rzecz kary śmierci .

0
Podziel się

Kontrowersyjna inicjatywa w sprawie przeprowadzenia w Szwajcarii
referendum na rzecz przywrócenia kary śmierci została wycofana - poinformował w środę rzecznik
komitetu inicjatywnego Marcel Graf.

bEiXdsid

Kontrowersyjna inicjatywa w sprawie przeprowadzenia w Szwajcarii referendum na rzecz przywrócenia kary śmierci została wycofana - poinformował w środę rzecznik komitetu inicjatywnego Marcel Graf.

Jak podano na stronie internetowej komitetu, inicjatywa była jedynym sposobem na nagłośnienie kwestii lekceważenia interesów ofiar przestępstw przez wymiar sprawiedliwości.

"Naszym głównym celem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na nieprawidłowości" - wskazał komitet, zaznaczając, że szwajcarski system prawny stoi po stronie sprawców przestępstw, a nie ich ofiar. Krewni ofiar nie mają żadnej możliwości, by się bronić. "Politycy muszą wreszcie postawić system prawny po stronie ofiar" - podkreślono.

bEiXdsif

We wtorek w szwajcarskim federalnym dzienniku urzędowym ogłoszono, że kancelaria rządu federalnego formalnie zezwoliła na zbieranie podpisów pod inicjatywą referendum. W ponad 60 lat po ostatniej egzekucji w Szwajcarii organizatorzy akcji wystąpili o przywrócenie kary śmierci dla osób, które "w połączeniu z czynnościami seksualnymi wobec dzieci, przemocą seksualną lub gwałtem dopuszczają się umyślnego zabójstwa lub morderstwa".

Jak poinformował Graf, wszyscy członkowie siedmioosobowego komitetu mają związki z ofiarą przestępstwa.

Dla przeprowadzenia referendum byłoby potrzebne zebranie co najmniej 100 tys. podpisów. Pomysł przywrócenia kary śmierci natrafił na negatywny oddźwięk szwajcarskiej sceny politycznej. (PAP)

dmi/ ro/

bEiXdsil

6868025

bEiXdsiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)