Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zwolnienia
25.11.2009 20:14

Szwajcaria: Zgoda na zwolnienie Polańskiego za kaucją

# wg minister sprawiedliwości brak powodów do apelacji od decyzji sądu; komentarze prawników #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wg minister sprawiedliwości brak powodów do apelacji od decyzji sądu; komentarze prawników #

25.11. Zurych (PAP/AFP, AP) - Szwajcarski Federalny Sąd Karny w Bellinzonie zgodził się w środę na zwolnienie Romana Polańskiego za kaucją. Wieczorem tego dnia minister sprawiedliwości Szwajcarii Eveline Widmer-Schlumpf oznajmiła, że nie widzi powodu, by jej resort apelował od decyzji sądu.

Wcześniej rzecznik ministerstwa Folco Galli zapowiedział, że reżyser pozostanie w areszcie do czasu, aż ministerstwo rozważy, czy złoży apelację od decyzji sądu do najwyższej szwajcarskiej instancji - Trybunału Federalnego w Lozannie. Rzecznik dodał, że ministerstwo podejmie decyzję wkrótce.

"Nie widzę powodu, by zaskarżać tę decyzję przed Trybunałem Federalnym" - oznajmiła Widmer-Schlumpf w szwajcarskiej telewizji publicznej. Wskazała, że sąd w Bellinzonie uznał, że "nie ma ryzyka ucieczki, jeśli Polański będzie oczekiwał na ekstradycję w (swojej rezydencji) w Gstaad, a nie w więzieniu".

Według mediów w ramach zwolnienia za kaucją w wysokości 4,5 mln franków (3 mln euro) Polański ma zdeponować dowody tożsamości i pozostawać w swej rezydencji w szwajcarskim kurorcie Gstaad pod kontrolą elektroniczną. Agencja Associated Press podała, że zabezpieczeniem kaucji jest również mieszkanie Polańskiego w Paryżu.

Jak podaje AP, w środowej decyzji sąd wyraził przekonanie, że wysoka kwota kaucji zatrzyma reżysera w Szwajcarii w areszcie domowym w Gstaad. Sąd nadal uważa, że istnieje ryzyko ucieczki. Oświadczył jednak: "Można przypuszczać, że jako odpowiedzialny ojciec (Polański) będzie - szczególnie w jego zaawansowanym wieku - przywiązywał większą wagę do bezpieczeństwa finansowego swojej rodziny niż osoba młodsza".

"Wydaje mi się to naturalne, to wielkie szczęście" - powiedział adwokat reżysera Georges Kiejman o decyzji sądu.

Sprawy nie chciał na razie komentować polski konsulat w Bernie. "Dla dobra sprawy wszelkich informacji będziemy udzielać od jutra" - powiedziała w środę w rozmowie telefonicznej z PAP konsul RP w Bernie Jolanta Chojecka. Pani konsul nie chciała powiedzieć, czy polskie władze dyplomatyczne mają kontakt z Romanem Polańskim ani czy do takiego spotkania dojdzie w następstwie środowej decyzji.

Jako nadzwyczaj rzadką określił decyzję sądu szwajcarski adwokat Marc Henzelin, cytowany przez agencję AFP. Według prawnika, znającego procedury ekstradycyjne, zgoda na zwolnienie za kaucją rzadko zapada w tego rodzaju sprawach.

"Gotówka jest królem" - skomentował orzeczenie były prokurator Zurychu Peter Cosandey, cytowany przez AP. Przyznał, że raczej nie pamięta sprawy, w której zwolniono by za kaucją osobę, która nawet nie jest stałym rezydentem Szwajcarii.

Wcześniej rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Folco Galli wyjaśnił, że Federalny Sad Karny zaakceptował apelację reżysera od decyzji ministerstwa z 30 października, w której nie zgodziło się ono na zwolnienie go za kaucją. Prawnicy Polańskiego 3 listopada odwołali się od decyzji resortu, który dwukrotnie odmawiał zwolnienia Polańskiego, powołując się przy tym na ryzyko jego ucieczki.

Mimo decyzji o zwolnieniu za kaucją Szwajcaria nadal rozważa, czy przychylić się do wniosku o ekstradycję reżysera do USA.

Na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu 26 września tego roku i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym. USA przedstawiły już Szwajcarom wniosek o jego ekstradycję, który jest rozpatrywany przez szwajcarski sąd federalny. Od jego decyzji Polański może się odwoływać.

Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca 76-letniemu reżyserowi, że w 1977 roku uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.(PAP)

awl/ cyk/ mc/

5197781 5197848 arch.

Tagi: zwolnienia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz