Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja domaga się zmiany trasy Gazociągu Północnego

0
Podziel się:

Rząd Szwecji postanowił po raz pierwszy
oficjalnie wystąpić z żądaniem zmiany trasy Gazociągu Północnego,
którym od 2010 roku przez Bałtyk ma popłynąć gaz z Rosji do Niemiec.

Rząd Szwecji postanowił po raz pierwszy oficjalnie wystąpić z żądaniem zmiany trasy Gazociągu Północnego, którym od 2010 roku przez Bałtyk ma popłynąć gaz z Rosji do Niemiec.

Jak oświadczył w środę przed odlotem do Oslo szwedzki minister ochrony środowiska Andreas Carlgren, podczas spotkania w stolicy Norwegii ministrów ochrony środowiska państw skandynawskich zamierza on przedstawić stanowisko Szwecji w tej sprawie.

Carlgren - według informacji podanej przez publiczne Szwedzkie Radio - powiedział, że Sztokholm domaga się odsunięcia na wschód trasy gazociągu mającego zgodnie z obecnymi projektami przebiegać blisko szwedzkiej Gotlandii.

"Informacje jakie przekazał nam inwestor (rosyjsko-niemiecka spółka Nord Stream), świadczą, że planowana trasa prowadzi poprzez szereg rejonów mających duże znaczenie dla naturalnego środowiska, a naruszenie których stwarza poważne zagrożenie. Dlatego podczas spotkania w Oslo przekażę stanowisko Szwecji, w którym domagamy się by ze względów na ekologię przedstawiono nam alternatywne trasy przez Bałtyk" - powiedział minister.

Carlgren dodał, że Szwecja chce, by gazociąg przebiegał dalej od szwedzkich brzegów. Obecna trasa prowadząc przez obszary ważne dla egzystencji szeregu gatunków ryb grozi też innymi niebezpieczeństwami, z którymi Sztokholm nie może się pogodzić. Istnieje np. obawa przed skutkami naruszenia pokładów dennych, w których - według szwedzkich ekspertów - kryją się ogromne ilości zatopionych materiałów wybuchowych, w tym min morskich; ich ewentualne eksplozje mogą poważnie i negatywnie oddziaływać na środowisko.

Zdaniem ministra "przesunięcie trasy na wschód pozwoli uniknąć tych zagrożeń". Równocześnie Andreas Carlgren twierdzi, że strona szwedzka wycofuje się z wcześniejszych sugestii wyrażanych przez państwowy Urząd Ochrony Środowiska, by Nord Stream starał się wybrać dla gazociągu trasę lądową. "Na podstawie wiedzy jaką obecnie posiadamy, uznajemy tę propozycję za niewykonalną" - powiedział szwedzki minister.

Michał Haykowski (PAP)

mih/ zab/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)