Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Eksperci z ECDC ostrzegają przed ptasią grypą w Azji

0
Podziel się:

W związku ze śmiercią na ptasią grypę obywatela Kanady, Europejskie
Centrum Kontroli i Prewencji (ECDC) w Sztokholmie odradza odwiedzania targów ptaków w Chinach i
Azji Południowo-Wschodniej.

bEDzqUOJ

W związku ze śmiercią na ptasią grypę obywatela Kanady, Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji (ECDC) w Sztokholmie odradza odwiedzania targów ptaków w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.

Eksperci z ECDC ostrzegają Europejczyków podróżujących do Azji przed jakimkolwiek kontaktem z kurczakami, kaczkami oraz dzikim ptactwem, a także ich odchodami. Turystom zaleca się częste mycie rąk. "Mięso drobiowe oraz jaja można jeść, ale tylko gdy są one dokładnie ugotowane" - stwierdza komunikat.

Ostrzeżenie ECDC zostało opublikowane w związku ze śmiercią na ptasią grypę (wywołaną szczepem wirusa H5N1) obywatela Kanady. Osoba, która w grudniu przebywała w Chinach, 3 stycznia zmarła w kanadyjskiej prowincji Alberta. O tym zgonie władze tego kraju poinformowały 8 stycznia.

bEDzqUOL

"Uważamy ten przypadek za odosobniony. Dotychczas nic nie wskazuje na to, że więcej osób zostało zarażonych" - poinformował szef ECDC Marc Sprenger. Mimo to Centrum monitoruje rozwój sytuacji i nie wyklucza, że w pojedynczych przypadkach wirus ptasiej grypy może dotrzeć do Europy.

W 2013 roku w całym świecie zgłoszono Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 38 przypadków zarażenia się ludzi wirusem H5N1. 24 z nich były śmiertelne.

Według ECDC w ostatnich 10 latach ptasią grypą zaraziło się prawie 650 osób, ok. 60 proc. z nich zmarło.(PAP)

zys/ jhp/ ro/

bEDzqUPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)