Notowania

fotografia
27.08.2009 21:17

Szwecja: Fotografie PAP na wystawie w Sztokholmie

Powojenne zdjęcia Warszawy z archiwum Polskiej Agencji Prasowej prezentowane są w Sztokholmie w ramach Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego. Jest to część obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Powojenne zdjęcia Warszawy z archiwum Polskiej Agencji Prasowej prezentowane są w Sztokholmie w ramach Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego. Jest to część obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wystawę zatytułowaną "60 lat temu w Warszawie. Fotografie Polskiej Agencji Prasowej 1947-48" można zobaczyć w filharmonii Berwaldhallen od 27 sierpnia. Składa się na nią 25 fotografii, wybranych z 200, które pokazano po raz pierwszy na przełomie 2008 i 2009 roku w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

"Przygotowując wystawę w Sztokholmie, pominęliśmy zdjęcia o tematyce politycznej, na przykład te przedstawiające partyjnych dygnitarzy, których twarze nic nie mówią szwedzkiemu odbiorcy. Skupiliśmy się za to na fotografiach obrazujących życie codziennie ludzi w zrujnowanym mieście" - mówi Anna Brzezińska-Skarżyńska, szefowa redakcji fotograficznej PAP i współautorka wystawy, która w czwartek przyjechała do Sztokholmu promować ekspozycję.

Zdjęcia stanowią unikatowy zapis odradzającej się po wojnie Warszawy. Na wystawie można zobaczyć poruszające fotografie ludzi mieszkających na gruzach, dzieci bawiących się na piasku w centrum miasta, pierwsze zatłoczone tramwaje czy kolejki do sklepów. Autorzy odnotowali też nieco zapomniany dziś fakt pomocy, jakiej przy odbudowie stolicy udzielili ochotnicy z międzynarodowych organizacji, m.in. ze Skandynawii.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 1 września, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a dokonają go wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz oraz sekretarz stanu w szwedzkim MSZ Frank Belfrage. W tym samym dniu w Berwaldhallen zagra Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka, a w sztokholmskiej katedrze Storkyrkan odbędzie się firmowany przez Warszawską Jesień koncert dla pokoju i pojednania z udziałem młodych muzyków z Polski, Niemiec i Rosji.

Prezentacja zdjęć w ramach Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego jest możliwa dzięki współpracy m.st. Warszawy, Domu Spotkań z Historią oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Małgorzata Żylińska (PAP)

zyl/ ksaj/ mc/ jbr/

Tagi: fotografia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz