Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Minister Kraszewski: nie będzie dzikich kempingów na Helu

0
Podziel się

Minister ochrony środowiska Andrzej Kraszewski, który w środę uczestniczył
w spotkaniu ministrów państw basenu Morza Bałtyckiego w Sztokholmie, zapowiedział, że Polska będzie
lepiej chronić wybrzeże, a nielegalne kempingi na Płw. Helskim zostaną zlikwidowane.

bEhrWBiZ

Minister ochrony środowiska Andrzej Kraszewski, który w środę uczestniczył w spotkaniu ministrów państw basenu Morza Bałtyckiego w Sztokholmie, zapowiedział, że Polska będzie lepiej chronić wybrzeże, a nielegalne kempingi na Płw. Helskim zostaną zlikwidowane.

"Jestem zdeterminowany, aby rozwiązać ten problem. Wydałem już dyspozycje, aby zlikwidować +dzikie+ kempingi na Helu" - powiedział PAP w Sztokholmie minister ochrony środowiska Andrzej Kraszewski.

Kwestia niszczenia wybrzeża Morza Bałtyckiego, w tym jego polskiej części, była m.in. tematem spotkania ministrów ochrony środowiska z państw działających w Komisji Helsińskiej (HELCOM).

bEhrWBjb

Organizację tworzą państwa leżące nad Bałtykiem oraz Unia Europejska, a jej celem jest ochrona środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego.

Spotkanie ministrów w Sztokholmie zorganizował szwedzki rząd w związku z objęciem przez Szwecję 1 lipca dwuletniego przewodnictwa w Komisji Helsińskiej. Gospodarz, szwedzki minister ochrony środowiska Andreas Carlgren zaprosił polityków i naukowców z krajów basenu Morza Bałtyckiego, aby "przyspieszyć realizację Bałtyckiego Programu Działania", który został przyjęty w 2007 roku w Krakowie. Dokument zakłada znaczne ograniczenie zanieczyszczenia Bałtyku oraz przywrócenie akwenowi dobrego stanu ekologicznego do 2021 roku.

Pomimo problemu z nielegalnymi kempingami na Helu, działania Polski na rzecz ochrony środowiska Morza Bałtyckiego zostały w Sztokholmie ocenione wysoko. "Polska zrobiła bardzo duży postęp w budowie nowoczesnych oczyszczalni ścieków. Teraz jednak kolej na następne kroki, czyli ograniczenie zanieczyszczenia wód przez polskie rolnictwo" - powiedział szwedzki minister ochrony środowiska Andreas Carlgren.

Wśród krajów, które powinny więcej czynić na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego, wskazano Niemcy, Litwę oraz Łotwę. Obecny w Sztokholmie łotewski minister Raimonds Vejonis tłumaczył, że problem wynika z trudnej współpracy z Białorusią, która "odpowiedzialna jest za część zanieczyszczeń wpływających przez Łotwę do Morza Bałtyckiego".

bEhrWBjh

Następne spotkanie ministrów ochrony środowiska państw-członków Komisji Helsińskiej ma odbyć się wiosną przyszłego roku.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mki/ mow/

bEhrWBjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)