Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwecja: polski nacjonalizm zagraża UE

0
Podziel się:

Sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter" napisał, że najpoważniejszym zagrożeniem dla przyszłości Unii Europejskiej jest polski nacjonalizm.

Szwecja: polski nacjonalizm zagraża UE
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

Najpoważniejszym zagrożeniem dla przyszłości Unii Europejskiej jest polski nacjonalizm. Taka jest teza opublikowanego przez sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter" komentarza redakcyjnego pod tytułem "Ostatnia szansa dla UE".

Komentarz dotyczy perspektyw uchwalenia unijnego Traktatu Konstytucyjnego. Doprowadzenie do tego jest ambicję Niemiec i osobiście kanclerz Angeli Merkel. Koncepcja nowego tekstu unijnej konstytucji zyskuje poparcie coraz większej liczby państw, w tym nawet wrogiej reformom do tej pory Francji. Państwa te zdają sobie sprawę że reforma obowiązujących obecnie w UE zasad jest konieczna i już dłużej nie można jej odwlekać.

"Tym razem rzecz idzie o przyszłość Europy. Dokładniej zaś mówiąc Unii Europejskiej" - stwierdza "DN".

"Najtrudniejszym jednak problemem ze wszystkich (na drodze do porozumienia) jest polskie żądanie zmiany zasad głosowania w Radzie UE. Jeśli negocjacje poniosą fiasko, to z tej właśnie przyczyny" - prognozuje gazeta.

_ Rząd szwedzki, wspierany przez socjaldemokratyczną opozycję, popiera stanowisko Niemiec. _

Premier Szwecji Fredrik Reinfeld w niedawnych warszawskich rozmowach z premierem Jarosławem Kaczyńskim "starał się osłabić nacjonalistyczne nastroje w Polsce" - podkreśla dziennik.

"Można tylko mieć nadzieję, że zdołał wpłynąć na bezkompromisowego dotychczas Kaczyńskiego. Jest to obecnie najbardziej istotną sprawą dla UE. Nie wydaje się bowiem, by Europa kiedykolwiek otrzymała podobną szansę wspólnego rozwiązania tych zagadnień. Ponowne polityczne niepowodzenie grozi powstaniem podziałów wewnątrz Unii i to już prawdopodobnie na zawsze" - konkluduje sztokholmska gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)