Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: W Sztokholmie odsłonięto tablicę szwedzko-polskiej solidarności

0
Podziel się:

W Sztokholmie na fasadzie Hotelu Oernskoeld, w którym mieszkali polscy
opozycjoniści, odsłonięto w piątek tablicę z logo Solidarności, upamiętniającą pomoc, jakiej w
latach 70. i 80. ubiegłego wieku Szwedzi udzielili Polakom.

W Sztokholmie na fasadzie Hotelu Oernskoeld, w którym mieszkali polscy opozycjoniści, odsłonięto w piątek tablicę z logo Solidarności, upamiętniającą pomoc, jakiej w latach 70. i 80. ubiegłego wieku Szwedzi udzielili Polakom.

Tablica w hołdzie "dla wszystkich Szwedów i Polaków, którzy złączeni duchem Solidarności przyczynili się do zbudowania wolnej i zjednoczonej Europy", powstała dzięki staraniom Ambasady RP w Sztokholmie we współpracy z miastem Sztokholm. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: szwedzka minister do spraw europejskich Birgitta Ohlsson, przewodniczący Rady Miejskiej Bo Bladholm oraz ambasador RP Michał Czyż, który odczytał list od Lecha Wałęsy.

Były prezydent i bohater Solidarności podziękował Szwedom za okazaną pomoc. "Wtedy w stoczni, w 1980 roku, czuliśmy wsparcie z różnych stron: z wielu państw Europy i świata, a w szczególny sposób od naszych szwedzkich Przyjaciół" - napisał. "Od Was otrzymaliśmy sprzęt drukarski, tak ważny oręż w walce o prawdę" - podkreślił w przesłaniu Wałęsa.

Na uroczystość odsłonięcia tablicy przyszli Polacy i Szwedzi, którzy w latach 70. i 80. współdziałali, aby w Polsce zapanowała demokracja. Wśród nich m.in. Jakub Święcicki, jeden z wydawców wychodzącego w Szwecji w latach 1984-89 czasopisma zatytułowanego "Hotell Oernskoeld" (Hotel pod Orłem). Nazwa ta nawiązywała do miejsca, gdzie zatrzymywali się w Sztokholmie polscy opozycjoniści.

"To było pismo na naprawdę wysokim poziomie. Tłumaczyliśmy na język szwedzki i drukowaliśmy teksty polskich opozycjonistów, np. Kuronia, Borusewicza, ale też Zagajewskiego czy Miłosza" - powiedział PAP Jakub Święcicki.

"Czytanie naszego wydawnictwa było modne, a dla wielu Szwedów polscy autorzy byli wielkim intelektualnym odkryciem" - dodał współtwórca pisma "Hotel Oernskoeld", Anders Bodegard, wybitny tłumacz, m.in. poezji Wisławy Szymborskiej.

Znana z zaangażowania w kwestie demokracji i praw człowieka minister ds. europejskich Birgitta Ohlsson powiedziała PAP, że odsłonięcie tablicy ma nie tylko znaczenie symboliczne, ale jest również ważne dla przyszłości. "Aby budować wspólną Europę, musimy czerpać z przeszłości; chcę, aby m.in. dzięki temu napisowi młodzi Szwedzi wiedzieli, że potrafimy współpracować" - mówiła.

Na pamiątkowej tablicy umieszczono tekst w dwóch językach: po szwedzku i po polsku.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)