Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja zniosła powszechny obowiązek służby wojskowej

0
Podziel się

Jednoizbowy parlament Szwecji (Riksdag) zniósł w czwartek wprowadzony
w 1901 roku powszechny obowiązek służby wojskowej w czasie pokoju.

bEibhAgl

Jednoizbowy parlament Szwecji (Riksdag) zniósł w czwartek wprowadzony w 1901 roku powszechny obowiązek służby wojskowej w czasie pokoju.

Przejście szwedzkich sił zbrojnych na pełny status zawodowy nastąpiło z inicjatywy centroprawicowego rządu premiera Fredrika Reinfeldta. Jeszcze w połowie czerwca wyraziła na to zgodę parlamentarna opozycja, którą tworzą socjaldemokraci, Zieloni i komuniści.

Sprawą otwartą jest to, czy po ewentualnej wygranej socjaldemokratów we wrześniowych wyborach ich przywódczyni Mona Sahlin doprowadzi do wznowienia poboru do wojska. W ostatnim czasie tylko 15 procent mężczyzn w wieku poborowym powoływano do trwającej 11 miesięcy służby zasadniczej.

bEibhAgn

Minister obrony Sten Tolgfors uzasadnił pełne uzawodowienie sił zbrojnych całkowitą zmianą sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa zewnętrznego w następstwie zakończenia zimnej wojny. Według niego, liczącym 15 tys. ludzi szwedzkim siłom zbrojnym będzie corocznie potrzebne od 4 do 6 tys. ochotników.

"Szwedzka zdolność do samoobrony zostanie zwiększona poprzez profesjonalizację, którą zapewnią służący na podstawie kontraktów żołnierze" - zaznaczył Tolgfors. (PAP)

dmi/ ro/

6541418

bEibhAgO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)