Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwedzka ombudsmann ds. równości w Polsce

0
Podziel się:

Aż 25 proc. szwedzkiego społeczeństwa nie ujawnia w ankietach swojej
orientacji seksualnej - powiedziała szwedzka ombudsmann ds. równości Katri Linna na spotkaniu w
Centrum Kultury w Warszawie zorganizowanym przed sobotnią Paradą Równości.

Aż 25 proc. szwedzkiego społeczeństwa nie ujawnia w ankietach swojej orientacji seksualnej - powiedziała szwedzka ombudsmann ds. równości Katri Linna na spotkaniu w Centrum Kultury w Warszawie zorganizowanym przed sobotnią Paradą Równości.

Poza Katri Linny w spotkaniu uczestniczyły także Ulrike Lunacek austriacka eurodeputowana, współprzewodnicząca parlamentarnej grupy na rzecz LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób o niezgodnej z biologiczną tożsamości płciowej) oraz posłanka Zdzisława Janowska (SdPl). Obecny był także ambasador Wielkiej Brytanii Rick Todd.

Katri Linna powiedziała, że Szwecja przoduje w Europie pod względem uregulowań prawnych dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji; od roku 2009 dopuszczalne są związki osób tej samej płci. Jednak - jak podkreśliła - z ankiet, przeprowadzanych w zakładach pracy wynika, że aż 25 proc. społeczeństwa nie ujawnia swojej orientacji seksualnej. Jej zdaniem część z tych osób to osoby o tożsamości płciowej niezgodnej z biologiczną.

Eurodeputowana Ulrike Lunacek powiedziała, że Komisja Europejska i Parlament Europejski sporo uwagi poświęcają prawom mniejszości seksualnych. Mówiąc o przestrzeganiu ich praw w Europie, zaznaczyła, że najtrudniejsza sytuacja panuje na Litwie; przypomniała, że w 2009 litewski Sejm przyjął ustawę o zakazie homoseksualizmu, która określa homoseksualizm jako patologię.

Zdzisława Janowska przypomniała, że w 2004 roku senator Maria Szyszkowska przedstawiła projekt ustawy o zarejestrowanych związkach partnerskich; został zatwierdzony przez Senat, ale nie poddany głosowaniu. Podkreśliła, że była też propozycja uchwalenia w Polsce przepisów dotyczących rejestrowanych związków partnerskich dla par heteroseksualnych i homoseksualnych.

Podczas spotkania zaznaczono, że w Sejmie znajduje się projekt ws. powołania rzecznika ds. przeciwdziałania dyskryminacji złożony we wrześniu ubiegłego roku przez Izabelę Jarugę-Nowacką (Lewica).

W trakcie konferencji pytano czy Linna spotka się z pełnomocnik ds. równego traktowania Elżbietą Radziszewską. Linna powiedziała, że "ambasada Szwecji występowała o spotkanie, ale do niego nie doszło".(PAP)

dom/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)