Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwedzki ekspert o pokojowym Noblu:powiązany z bieżącymi wydarzeniami

0
Podziel się:

Tegoroczny werdykt norweskiego Komitetu Noblowskiego pokazuje że Pokojowa
Nagroda Nobla jest coraz bardziej powiązana z bieżącymi wydarzeniami na świecie - ocenił w piątek
Bo Inge Andersson, znawca tematyki międzynarodowej, komentator szwedzkiej telewizji SVT.

Tegoroczny werdykt norweskiego Komitetu Noblowskiego pokazuje że Pokojowa Nagroda Nobla jest coraz bardziej powiązana z bieżącymi wydarzeniami na świecie - ocenił w piątek Bo Inge Andersson, znawca tematyki międzynarodowej, komentator szwedzkiej telewizji SVT.

Uznał, że Nobel dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wpisuje się w nurt z lat poprzednich, gdy nagrodę tę otrzymali prezydent USA Barack Obama czy Unia Europejska.

"Nagrodzenie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej można odczytywać jako próbę wywarcia presji na państwa, które wciąż jeszcze nie poparły jej działań (m.in. Angola, Egipt, Korea Północna - PAP). Nagroda ma też pomóc w zakończeniu konfliktu w Syrii" - dodał ekspert.

Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć swoją broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

Andersson podkreślił także, że w odróżnieniu od ostatnich laureatów, którzy byli nagradzani za walkę oprawa człowieka, Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej otrzymała pokojowego Nobla za projekt czysto rozbrojeniowy.

"Tegorocznego Nobla przyznano organizacji bardziej znanej w ekskluzywnych kręgach dyplomatycznych niż w świadomości społecznej. Ma ona jednak dobre rezultaty - w czasie działalności OPCW zniszczono 80 proc. światowej broni chemicznej. To oczywiście nie tylko jej zasługa" - dodał Andersson.

Mająca siedzibę w Hadze OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. (PAP)

zys/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)