Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tablica upamiętniająca Edwarda Raczyńskiego w krakowskim II LO

0
Podziel się:

Były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski odsłonił we wtorek w II
Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie tablicę upamiętniającą
prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego oraz jego brata Rogera. Obaj byli absolwentami
szkoły.

Były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski odsłonił we wtorek w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie tablicę upamiętniającą prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego oraz jego brata Rogera. Obaj byli absolwentami szkoły.

Edward Bernard Raczyński (1891-1993) był pisarzem, dyplomatą i politykiem, w l. 1979-86 prezydentem RP na uchodźstwie. Roger Adam Raczyński (1889-1945) przed wojną był wojewodą poznańskim, dyplomatą, przedstawicielem RP w Bukareszcie i Atenach. Roger zdał maturę w krakowskim "Sobieskim" w 1909 r., Edward w 1910.

Ryszard Kaczorowski przypominając życiorys i zasługi Edwarda Raczyńskiego podkreślił, że dla 88-letniego Raczyńskiego objęcie urzędu prezydenta RP na uchodźstwie było "dużym poświęceniem". "Podjął ten wysiłek w przeświadczeniu, że jego powszechnie znane nazwisko i dotychczasowe dokonania w służbie krajowi wzmocnią prestiż urzędu" - mówił Kaczorowski.

"Odsłaniając dzisiaj w waszym liceum tablicę poświęconą Edwardowi Raczyńskiemu i jego bratu wierzę głęboko, że przykład polityka, który całym swym życiem bezinteresownie służył Ojczyźnie, stanie się wzorem dla młodego pokolenia Polaków, dla pokolenia, które to liceum wychowuje" - podkreślił Kaczorowski.

Prezydent RP Lech Kaczyński w liście do uczestników uroczystości zaznaczył, że hrabia Edward Raczyński - jeden z wielu zasłużonych polityków, działaczy konspiracyjnych, ludzi kultury i sztuki, naukowców, działaczy społecznych, którzy ukończyli II LO - był niekwestionowanym autorytetem wśród powojennej emigracji.

"Był nie tylko znawcą spraw międzynarodowych, człowiekiem o szerokich horyzontach i niebywałej erudycji. Nade wszystko był człowiekiem pokoju, który we wszystkich swoich działaniach, także w polityce wewnętrznej polskiego Londynu dążył do wygaszenia sporów i godzenia poróżnionych stron z jednoczesnym uwzględnianiem racji wszystkich uczestników konfliktów" - napisał L. Kaczyński.

Jak poinformował dyrektor II LO Marek Stępski, społeczność szkoły zamierza w przyszłości upamiętnić poprzez wmurowanie tablicy także innych zasłużonych absolwentów - generałów II RP. (PAP)

wos/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)