Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tadeusz Zielniewicz nowym dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie

0
Podziel się:

Tadeuszowi Zielniewiczowi otrzymał w piątek z rąk ministra kultury Bogdana
Zdrojewskiego powołanie na stanowisko dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Zastąpił
na tym stanowisku archeologa i wykładowcę akademickiego, Przemysława Nowogórskiego.

Tadeuszowi Zielniewiczowi otrzymał w piątek z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego powołanie na stanowisko dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Zastąpił na tym stanowisku archeologa i wykładowcę akademickiego, Przemysława Nowogórskiego.

Zielniewicz został powołany przez Zdrojewskiego na pięć lat.

Minister kultury podkreślił, że długo szukał "idealnego kandydata", który mógłby pełnić rolę szefa Muzeum Łazienki Królewskie i odnalazł go w osobie Zielniewicza.

"Zbliża się okres polskiej prezydencji, od 1 lipca przyszłego roku Polska będzie przewodniczyć UE. Łazienki będą ważnym obiektem pełniącym funkcję reprezentacyjne, dlatego bardzo szybko musimy przystąpić do prac inwestycyjnych, które - jak się okazało po przeprowadzonej inwentaryzacji - muszą zostać zrealizowane w szerszym stopniu niż zakładaliśmy" - mówił Zdrojewski.

Chodzi o wyremontowanie wielu obiektów w Łazienkach m.in. Starej Pomarańczarni, Pałacu na Wodzie, Świątyni Diany. "Jestem przekonany, że od tego momentu prace będą już toczyć się nie tylko na poziomie naukowym, ale na poziomie rzeczywistych inwestycji" - mówił minister.

Tadeusz Zielniewicz mówił w piątek dziennikarzom, że będzie próbował uczynić Łazienki bardziej przyjaznymi dla zwiedzających. "Dla mieszkańców Warszawy to jedna z najważniejszych instytucji kultury, ale także miejsce spotkań - po prostu, po ludzku, rodzinnie" - mówił Zielniewicz.

Dlatego - jak tłumaczył - chciałby w Łazienkach znaleźć miejsca, w których ludzie czuliby się swobodnie, gdzie można byłoby chodzić po trawie, siadać na trawnikach. "Łazienki to 90 hektarów ogromnego obszaru, (...) wszystko da się tam zrobić" - ocenił.

Pytany o planowane remonty ocenił, że w pierwszej kolejności należy wykonać remont Pałacu na Wodzie. "Pałac był remontowany kilkanaście lat temu (...), ale obecnie wymaga kolejnego ratunku. Trzeba zająć się też sprawami prozaicznymi - np. dachy w Łazienkach, pod którymi znajdują się wspaniałe sztukaterie, malowidła, wnętrza - są w złej kondycji, nieszczelne" - mówił Zielniewicz.

Zielniewicz (ur. 1952 w Poznaniu) to polski historyk sztuki i konserwator zabytków architektury. Studiował w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w 1985 r. skończył studia podyplomowe na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od kwietnia 1982 do lutego 1987 pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie; w latach 1987-1995 był generalnym konserwatorem zabytków w Ministerstwie Kultury oraz dyrektorem Zarządu Muzeów. Zielniewicz - jako ekspert - doradzał sejmowej komisji kultury oraz dyrektorowi Zamku Królewskiego w Warszawie w sprawach pozyskiwania funduszy pomocowych UE.

W 2005 roku został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. W marcu 2007 r. Zielniewicz odszedł z tego stanowiska, nie zgadzając się z decyzją komisji konkursowej międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt siedziby Muzeum, która jako zwycięski wybrała projekt autorstwa Christiana Kereza.(PAP)

agz/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)