Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Tajemnice samurajów" w toruńskim muzeum

0
Podziel się:

Kunsztownie wykonaną broń japońskich wojowników można zobaczyć od piątku na
wystawie "Tajemnice samurajów" w toruńskim Muzeum Okręgowym. W przygotowaniu ekspozycji pomogli
członkowie Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni.

Kunsztownie wykonaną broń japońskich wojowników można zobaczyć od piątku na wystawie "Tajemnice samurajów" w toruńskim Muzeum Okręgowym. W przygotowaniu ekspozycji pomogli członkowie Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni.

"Eksponaty prezentowane na wystawie są wspaniałym przykładem kunsztu japońskich mistrzów kowalskich. O ich klasie decyduje nie tylko wartość historyczna, ale również artystyczna. Ekspozycja ta stanowi wspaniałą podróż przez siedem wieków japońskiej historii: od Muromachi do czasów współczesnych" - podkreślił Paweł Czopiński, kurator wystawy.

Sztuka kucia mieczy była stale doskonalona przez wiele wieków. Tradycja sięgająca kilkunastu generacji jest traktowana jako jeden z najważniejszych elementów dziedzictwa narodowego Japonii.

"Miecz - dusza samuraja - jest nierozerwalnie związany z estetyką japońską. Mistrzostwo wykonania głowni czy pełna symboliki oprawa wprowadzają nas w świat sztuki kraju dalekiego, egzotycznego, ale przez to fascynującego" - dodał Czopiński.

Ostrze miecza - Nihonto łączy w sobie piękno i funkcjonalność. Jednak miecz to nie tylko sama głownia, ale także wiele elementów uzupełniających, stanowiących często oddzielną dziedzinę kolekcjonerską.

"W ramach wystawy prezentowana jest również wspaniała kolekcja tsub (gard chroniących dłoń - PAP). Od urzekającej kolekcji ko-kinko, po bogato zdobione jelce z okresu Edo. Wspaniałym przykładem japońskiego uzbrojenia jest również unikalna kolekcja kompletnych zbroi japońskich wraz z oryginalnymi skrzyniami, naginaty, kabuto czy broń palna tak nietypowa dla feudalnej Japonii" - podkreślił kurator.

Dopełnieniem ekspozycji są drzeworyty musha-e, wprowadzające w świat tradycji samurajskiej. Drzeworyty te są dziełem najsłynniejszych mistrzów: Kunisady, Kuniyoshiego, Yoshitoshiego czy Sadahide. Wystawa będzie czynna do 4 września. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)