Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Talibowie szkolą dziesiątki francuskich muzułmanów

0
Podziel się

Francuzi są szkoleni przez talibów w północno-zachodnim Pakistanie - powiedzieli anonimowi przedstawiciele pakistańskiego wywiadu.

Talibowie szkolą dziesiątki francuskich muzułmanów
(ell brown/CC/Flickr)
bDnmVPwB

Francuzi są szkoleni przez talibów w północno-zachodnim Pakistanie - powiedzieli anonimowi przedstawiciele pakistańskiego wywiadu, cytowani przez agencję AP. Władze badają, czy takie szkolenie przeszedł też Mohamed Merah.

Francuz pochodzenia algierskiego przyznał się do zabójstwa trzech żołnierzy w Tuluzie i pobliskim Montauban 11 i 15 marca oraz do zastrzelenia w poniedziałek 30-letniego nauczyciela i trojga dzieci przed szkołą żydowską w Tuluzie. Zginął w czwartek po 32-godzinnej obławie policyjnej od strzału w głowę.

W ciągu ostatnich trzech lat w Północnym Waziristanie wraz z pakistańskimi talibami szkoliło się około 85 Francuzów. Większość z nich ma podwójne obywatelstwo: francuskie i z krajów Afryki Północnej.

bDnmVPwD

W specjalnych obozach uczą się, jak posługiwać się bronią i materiałami wybuchowymi. Ich dowódcą jest Francuz o imieniu Abu Tarek. Według przedstawicieli pakistańskiego wywiadu pięciu mężczyzn wróciło do Francji w styczniu 2011 r., by szukać kolejnych kandydatów. Nie jest jasne, czy właśnie w tej grupie był Merah.

Przedstawiciel francuskich władz powiedział w piątek w rozmowie z AP, że choć Merah twierdził, że ma powiązania z Al-Kaidą, nie istnieją żadne dowody na to, że _ szkolił się lub był w kontakcie ze zorganizowanymi grupami lub dżihadystami _.

Merah mówił policji podczas obławy, że w Waziristanie był szkolony przez jedną osobę i twierdził, że nie przeszedł szkolenia w obozie - powiedział szef odpowiedzialnej za kontrwywiad Centralnej Dyrekcji Wywiadu Wewnętrznego (DCRI) Bernard Squarcini.

Francuskie służby wywiadowcze objęły nadzorem młodego mężczyznę po jego pobytach w Afganistanie i Pakistanie. Udał się tam w 2010 r. i w 2011 r. Podczas tego nadzoru służby nie zauważyły, by 23-latek kontaktował się z radykalnymi islamistami. W tym czasie chodził do klubów, a nie do meczetów.

bDnmVPwJ

Pakistańscy talibowie, sprzymierzeni z bojownikami w Afganistanie, prowadzą kampanię terrorystyczną, której celem jest obalenie rządu wspieranego przez Stany Zjednoczone. Od 2008 r. ponad 5 tys. osób zginęło w wyniku ataków w całym Pakistanie - pisze agencja AFP. Pakistańscy talibowie szkolili też mężczyznę, który w 2010 r. próbował zdetonować bombę na Times Square w Nowym Jorku.

O zamachach we Francji czytaj w Money.pl
Tak zabójca z Tuluzy uśpił czujność służb Władze i policja tłumaczą się z zarzucanych im błędów w działalności antyterrorystycznej.
Francuzi się przestraszyli. Zmienią prawo W ciągu dwóch tygodni ma powstać projekt nowej ustawy, będącej reakcją na wydarzenia w Tuluzie.
Druga doba oblężenia. Co próbują wejść, to ich ostrzela Jeszcze dziś nad ranem słychać było kolejne eksplozje w domu, w którym ukrywa się podejrzany o zamachy.
bDnmVPxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)