Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tarcza antyrakietowa. Rosja żąda gwarancji prawnych od USA

0
Podziel się:

Miedwiediew ponownie zażądał od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.

Tarcza antyrakietowa. Rosja żąda gwarancji prawnych od USA
(AP/FOTOLINK/East News)
bESmcpsR

Miedwiediew ponownie zażądał od USA gwarancji, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że _ muszą to być gwarancje sformułowane w dokumencie, a nie udzielone w przyjacielskiej rozmowie przy filiżance herbaty lub kieliszku wina _.

Prezydent powiedział to występując w Moskwie z trybuny międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim. W forum tym uczestniczyli m.in. sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland, były szef dyplomacji Unii Europejskiej, a wcześniej sekretarz generalny NATO Javier Solana i były sekretarz obrony USA William Perry.

bESmcpsT

_ - Współpraca między Rosją i NATO nie będzie możliwa bez rozwiązania problemów, które dotykają żywotnych interesów naszych krajów. Test jest jeden: gotowość USA i innych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego do autentycznego partnerstwa z Rosją. Test jest prosty: podjęcie próby uwzględnienia naszych interesów, przede wszystkim w sferze obrony przeciwrakietowej _ - oświadczył Miedwiediew.

Gospodarz Kremla ostrzegł, że _ w określonych warunkach _ Rosja może zostać zmuszona do zastosowania kontrposunięć.

Miedwiediew zauważył zarazem, że _ dialog wciąż trwa i że żadne drzwi nie zostały zatrzaśnięte _. _ Czas na porozumienie jeszcze jest. Ale upływa _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/129/103297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tarcza;antyrakietowa;powstanie;stany;nie;boja;sie;rosji,191,0,974783.html) *Rosja się zbroi, ale w USA nie zmienią zdania * W odpowiedzi Miedwiediew buduje stację radiolokacyjną w Kaliningradzie.

bESmcpsZ

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - Stany Zjednoczone przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie.

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła w grudniu zeszłego roku, że brak porozumienia z Rosją nie powstrzyma Stanów Zjednoczonych przed rozmieszczeniem elementów tarczy antyrakietowej w Europie.

bESmcpta

Rosja kategorycznie sprzeciwia się instalacji elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie, twierdząc, że zagrozi to jej bezpieczeństwu narodowemu. Moskwa proponuje Stanom Zjednoczonym i NATO zawarcie układu o niewymierzaniu europejskiej tarczy antyrakietowej przeciwko Rosji.

W listopadzie ubiegłego roku Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, Moskwa odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń, a także zastosuje kontrposunięcia.

O stosunkach USA-Rosja czytaj w Money.pl
"Ta broń nie odgrywa już żadnej roli" USA i Rosja powinny niezwłocznie rozpocząć rozmowy na temat usunięcia taktycznej broni jądrowej z baz wojskowych w Europie.
USA rozmawiały z rosyjską opozycją o... Tymczasem w Moskwie powstał Ruch Obywatelski, który ma pilnować wolności wyborów.
Rosja ma się za autorytet moralny. Poucza USA Sytuacja w Stanach Zjednoczonych daleka jest od głoszonych przez Waszyngton ideałów - głosi pismo.
bESmcptu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)