Notowania

Tarcza w Polsce i Czechach. Eksperci doradzają Obamie

Zdania specjalistów w sprawie instalacji są podzielone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

"Washington Times" publikuje głosy ekspertów za i przeciw instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, przedstawiających także odpowiednie zalecenia w tej sprawie amerykańskiemu prezydentowi-elektowi Barackowi Obamie.

Były wicedyrektor wydziału polityki wobec Europy i NATO w Pentagonie (do września br.), Daniel P. Fata pisze, że przeprowadzony w minionym tygodniu w Iranie test z nową rakietą balistyczną dowodzi, iż kraje NATO są narażone na irański atak rakietowy, przed którym tarcza ma bronić.

Fata radzi Obamie, by do szczytu NATO w kwietniu przyszłego roku ogłosił _ stanowczo i przekonywująco _ swoje poparcie dla tarczy i wezwał do rozmieszczenia jej baz w Polsce i Czechach _ jak tylko będzie to praktycznie możliwe _.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ Sprawa tarczy może się przedłużyć ]( http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=6&url=http%3A%2F%2Fnews.money.pl%2Fartykul%2Fsprawa%3Btarczy%3Bmoze%3Bsie%3Bprzedluzyc%2C152%2C0%2C388248.html&ei=qKEqSfuBEZKg0gWR4I2rAQ&usg=AFQjCNE3vB7KeobssQJQOzWEMpLNr9d1ew&sig2=XcKaiSqmr8T8hypJvZk1DA )
* [ Tarcza antyrakietowa. Sikorski ujawnia kulisy ]( http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=3&url=http%3A%2F%2Fnews.money.pl%2Fartykul%2Ftarcza%3Bantyrakietowa%3B-%3Bsikorski%3Bujawnia%3Bkulisy%2C28%2C0%2C354076.html&ei=qKEqSfuBEZKg0gWR4I2rAQ&usg=AFQjCNEJk28XZBnF2ZDkDM1lyWbjmwDjmA&sig2=84F-3Jgs7UQoHqSrJ2LZqw )
* [ Rosja: Jeśli USA zrezygnują z tarczy, nie będzie kontrposunięć ]( http://news.money.pl/artykul/putin;jesli;usa;zrezygnuja;z;tarczy;nie;bedzie;kontrposuniec,204,0,388556.html )
* [ Znowu spory wokół tarczy antyrakietowej ]( http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=13&url=http%3A%2F%2Fnews.money.pl%2Fartykul%2Fznowu%3Bspory%3Bwokol%3Btarczy%3Bantyrakietowej%2C16%2C0%2C385552.html&ei=f6IqSZe-B4LE0gXt5NS2AQ&usg=AFQjCNEDkkzvQHvz7GbAp8B4vB-pLqN1VQ&sig2=IiUBxbYk7E4tiCYbGzwdTw )

Nowy prezydent - nalega autor - powinien wpłynąć na zdominowany przez Demokratów Kongres USA, by zapewnił fundusze na budowę baz, a także spotkał się z przywódcami Polski i Czech, jak i liderami opozycji w tych krajach, potwierdzając swe poparcie dla tarczy.

Obama wyraził warunkowe poparcie dla tarczy, oświadczając, że z budową baz należy poczekać, aż dalsze testy dowiodą, iż system jest rzeczywiście skuteczny.

_ - Jeżeli nowa administracja USA nie opowie się stanowczo za inicjatywą budowy trzeciej bazy (jak się określa tarczę w Polsce i Czechach, w odróżnieniu od istniejących już baz w Kalifornii i na Alasce - PAP), poparcie w Europie dla obrony rakietowej obejmującej cały sojusz, wyrażone na tegorocznym szczycie NATO w Bukareszcie, zostanie roztrwonione, a Iran i Rosja uznają zmianę amerykańskiego stanowiska za swoje taktyczne jeśli nie strategiczne, zwycięstwo _ - pisze Fato.

Na tych samych łamach Daryl G. Kimball, dyrektor Arms Control Association, przedstawia znane argumenty przeciw rozmieszczeniu baz tarczy w Polsce i Czechach.

_ - Wybór powinien być łatwy. Decyzję o rozmieszczeniu bazy antyrakiet można odłożyć do czasu, aż dowiedzie się skuteczności tego systemu w drodze testów i kiedy będzie on miał pełne poparcie sojuszników USA _ - pisze autor.

Przypomina on, że Agencja Obrony Rakietowej (ang. MDA) w Pentagonie przeprowadziła ponad 20 testów z systemem podobnym do tego, jaki ma być rozmieszczony w Europie, ale tylko część z nich zakończyła się sukcesem.

Zwraca też uwagę na niedawną wypowiedź francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który oświadczył, że _ rozmieszczenie (amerykańskiego) systemu obrony rakietowej nie przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie _.

Później Sarkozy złagodził swoje stanowisko mówiąc, że każdy kraj może sam podjąć decyzję czy chce mieć tarczę antyrakietową, czy nie.

_ - Budowa bazy rakiet przechwytujących prowadzi tylko do tego, że Rosja wyceluje swoje rakiety w Polskę i Czechy. Poważnie zaszkodzi to także współpracy USA z Rosją w rozwiązaniu żywotnych problemów, jak redukcja nuklearnych broni strategicznych i ukrócenie irańskiego programu atomowego _ - pisze Kimball.

_ - Administracja Obamy powinna jasno oświadczyć, że na nowo spojrzy, wraz z Rosją, na obronę rakietową w Europie. Nowy minister obrony powinien również rozważyć inne opcje w celu przeciwstawienia się irańskim rakietom. Chodzi tu o bardziej elastyczne i coraz bardziej skuteczne systemy obrony rakietowej rozmieszczone na okrętach, które są mniej niepokojące dla Moskwy _ - czytamy w artykule.

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz