Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Targi Przemysłowe w Hanowerze. Merkel spotkała się z Putinem

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin otworzyli w Hanowerze Międzynarodowe Targi Przemysłowe.

Targi Przemysłowe w Hanowerze. Merkel spotkała się z Putinem
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin otworzyli w Hanowerze Międzynarodowe Targi Przemysłowe. Merkel opowiedziała się za nieskrępowaną działalnością NGOs. Kilkaset osób protestowało przeciwko polityce Putina.

Merkel powiedziała, że otwarte społeczeństwo jest gwarantem dobrobytu. _ - Jesteśmy przekonani, że warunkiem (dobrobytu) jest wolne społeczeństwo obywatelskie _ - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu podczas ceremonii otwarcia targów. Zaapelowała do Putina, by _ dał szansę _ organizacjom pozarządowym, które są _ awangardą innowacji _.

Putin skoncentrował się na ekonomicznych aspektach stosunków swego kraju z Niemcami. _ - Wzajemne zaufanie i koordynacja polityki gospodarczej między Rosja i Niemcami oraz dialog rosyjskich i niemieckich elit gospodarczych jest bardzo ważny _ - powiedział prezydent Rosji, podkreślając, że dzięki _ partnerskim stosunkom _ oba kraje odnosiły dotychczas duże sukcesy. Zapewnił, że będzie się osobiście angażował na rzecz wzmocnienia gospodarczych kontaktów.

Merkel zaznaczyła, że Rosja przeżywa obecnie dynamiczny rozwój gospodarczy, a Niemcy są jej ważnym partnerem handlowym. _ - Utrzymujemy (z Rosją) ścisłe i intensywne stosunki _ - powiedziała, zapowiadając, że kontrowersyjne polityczne tematu poruszy podczas wieczornego spotkania z Putinem.

Przed wejściem na teren targów w stolicy Dolnej Saksonii zgromadziło się około 350 demonstrantów - podała agencja dpa. _ Zostawcie NGOs w spokoju _ i _ Stop politycznemu terrorowi _ oraz _ Putin nieskazitelnym dyktatorem _ - głosiły napisy na transparentach niesionych przez uczestników protestu.

To ostatnie hasło nawiązywało do wypowiedzi kanclerza Gerharda Schroedera, który w czasie swego urzędowania (1998 - 2005) nazwał Putina _ nieskazitelnym demokratą _.

Rosja jest w tym roku krajem partnerskim międzynarodowej imprezy, uważanej za największe na świecie spotkanie przedstawicieli branży przemysłowej. Uczestniczy w niej ponad 6 500 wystawców z 62 krajów, w tym 176 z Rosji. Najwięcej wystawców przyjechało z Chin - 734.

Stosunki gospodarcze między Niemcami i Rosją rozwijają się pomyślnie - wymiana handlowa przekroczyła w zeszłym roku 80 mld euro i była o 6,9 proc. większa niż w 2011 roku. Niemiecki eksport do Rosji wzrósł o ponad 10 proc. Rosja zainwestowała w Niemczech 8 mld euro, Niemcy w Rosji aż 28 mld.

Natomiast stosunki polityczne między Berlinem a Moskwą znajdują się w głębokim kryzysie. Jedną z przyczyn są kontrole i przeszukania przeprowadzone przez rosyjskie władze pod koniec marca w biurach niemieckich fundacji działających na terenie Rosji, w tym w związanej z rządzącą CDU Fundacji im. Konrada Adenauera oraz zbliżonej do opozycyjnej SPD Fundacji im. Friedricha Eberta.

Funkcjonariusze rosyjskich służb zarekwirowali podczas jednej z akcji komputery w siedzibie Fundacji Adenauera w Petersburgu, co wywołało zdecydowaną reakcję niemieckiego MSZ. Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wezwał ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zakomunikować mu, że postępowanie rosyjskich władz jest dla niemieckiego rządu _ nie do zaakceptowania _ - krok bez precedensu w niemiecko-rosyjskich stosunkach ostatnich lat.

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD w piątek Putin bronił postępowania rosyjskich służb wobec organizacji pozarządowych. _ - Nikt nie zakazuje im działalności. Prosimy tylko, by przyznały: tak, prowadzimy działalność polityczną, ale finansowani jesteśmy z zagranicy _ - powiedział prezydent Rosji.

W maju 2012 roku Putin podpisał ustawy zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi w Rosji; te, które otrzymują fundusze z zagranicy, muszą się zarejestrować jako _ zagraniczni agenci _. Na tej podstawie rosyjskie służby przeprowadziły liczne kontrole w siedzibach NGO, w tym w siedzibie Memoriału.

Putin i Merkel dokonają w poniedziałek rano wspólnie uroczystego obchodu targów. Targi Przemysłowe w Hanowerze, odbywające sie pod hasłem _ zintegrowany przemysł _, potrwają do 12 kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Epoka lodowcowa. Dzisiejszy dzień coś zmieni? Komentatorzy oceniają, że relacje między obu krajami dawno już nie były tak chłodne.
Gadżety na targach CeBIT. Co pokazali? Więcej gadżetów, a mniej nowości dla profesjonalistów - takie są opinie niektórych ekspertów o trwających w Hanowerze targach elektroniki CeBIT.
To najbardziej wpływowi politycy na świecie Rosyjscy dziennikarze podkreślają, że tegoroczne notowania wskazują na osłabienie światowej pozycji Władimira Putina.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)