Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarnobrzeg: Rok 2014 Rokiem Stanisława Piętaka

0
Podziel się

Rok 2014 będzie w Tarnobrzegu (Podkarpackie) Rokiem Stanisława Piętaka,
jednego z najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego. W styczniu 2014 r. przypada 50. rocznica
jego tragicznej śmierci.

bErkbBNh

Rok 2014 będzie w Tarnobrzegu (Podkarpackie) Rokiem Stanisława Piętaka, jednego z najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego. W styczniu 2014 r. przypada 50. rocznica jego tragicznej śmierci.

Jak poinformowała PAP Agata Rybka z kancelarii prezydenta Tarnobrzega o ustanowieniu Roku Stanisława Piętaka zdecydowała Rada Miasta, na wniosek prezydenta miasta Norberta Mastalerza.

"Mając na uwadze przypadającą w roku 2014 pięćdziesiątą rocznicę śmierci Stanisława Piętaka, będzie to wyraz hołdu nas, potomnych, dla tego wybitnego tarnobrzeżanina" - wyjaśnił Mastalerz.

bErkbBNj

Stanisław Piętak urodził się w 1909 roku w Wielowsi koło Tarnobrzega, obecnie jest to osiedle miasta. Po ukończeniu tarnobrzeskiego liceum studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, skąd przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował w Związku Literatów Polskich (ZLP) i działał w pismach młodzieżowych.

Za swoją pierwszą powieść "Młodość Jasia Kunefała", opublikowaną w 1938 roku, otrzymał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury.

W czasie wojny przebywał w rodzinnych stronach, gdzie współpracował z organizacją "Odwet", założoną przez legendarnego Władysława Jasińskiego "Jędrusia" i uczestniczył w tajnym nauczaniu. W 1945 roku wyjechał do Łodzi, gdzie został prezesem tamtejszego oddziału ZLP.

Od 1956 roku mieszkał w Warszawie, gdzie pracował w redakcji "Tygodnika Kulturalnego". Zginął w styczniu 1964 roku, popełniając samobójstwo.

bErkbBNp

Piętak jest jednym z najwybitniejszym poetów okresu międzywojennego, a także wywodzących się z nurtu wiejskiego poetów literatury polskiej. Na motywach jego powieści "Ucieczka z miejsc ukochanych" zrealizowano w 1987 r. serial telewizyjny o tym samym tytule. Od 1965 do 1994 roku była przyznawana nagroda literacka jego imienia. (PAP)

api/ as/

bErkbBNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)