Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tatarscy uchodźcy z Krymu znajdują schronienie i pomoc we Lwowie

0
Podziel się

Przybywają do Lwowa pociągami i samochodami, odkąd Krym znalazł się pod
kontrolą rosyjskich wojsk. AFP opisuje początek drugiego cichego eksodusu krymskich Tatarów na
zachód Ukrainy, od kiedy za Stalina, w latach 1932 - 33, próbowali uciekać przed Wielkim Głodem.

bEhQMVNN

Przybywają do Lwowa pociągami i samochodami, odkąd Krym znalazł się pod kontrolą rosyjskich wojsk. AFP opisuje początek drugiego cichego eksodusu krymskich Tatarów na zachód Ukrainy, od kiedy za Stalina, w latach 1932 - 33, próbowali uciekać przed Wielkim Głodem.

Kobieta otulona w długi czarny płaszcz, w chuście na głowie, wysiada z wagonu na dworcu we Lwowie z trójką małych dzieci. Najmłodsze ma dwa lata, najstarsze - pięć. Jest jedną z setek ukraińskich Tatarów uciekających z Krymu, kontrolowanego teraz przez wojska rosyjskie, do bastionu ukraińskich patriotów - zaczyna francuska agencja swój reportaż ze Lwowa.

"Dopóki rosyjscy żołnierze pozostaną na Krymie, będę chronić moje dzieci: tutaj czuję się bezpieczna" - wyjaśnia Tatarka.

bEhQMVNP

Napływ rosyjskich sił zalewających Krym od końca lutego wywołał głęboki niepokój muzułmańskiej mniejszości na półwyspie, wśród której żywa jest pamięć deportacji Tatarów w czasie wojny przez Stalina do Azji Środkowej i która zaczęła tu powracać po rozpadzie ZSRR w 1991 r. - pisze AFP.

We Lwowie Tatarów przygarnia z otwartymi ramionami Petro Kołodyj, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego, który uruchomił specjalną, bezpośrednią linię telefoniczną dla osób, które chcą się tu schronić.

"Jak wszyscy Ukraińcy, znaleźliście się w trudnej sytuacji stworzonej przez Kreml. Lwów podaje wam rękę" - wita Kołodyj nowo przybywających.

Miejscowa ludność przyjęła z otwartymi ramionami około pięciuset osób przybyłych z Krymu. Właściciele hoteli goszczą ich za darmo.

bEhQMVNV

"Moja babka opowiadała mi, jak w czasach Wielkiego Głodu na Ukrainie ludzie dzielili się ostatnimi okruchami chleba. Dziś dzielimy się z uciekinierami z Krymu tym, czym możemy" - cytuje AFP Petro Kołodija.(PAP)

ik/ ro/

15936884

bEhQMVOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)