Notowania

konkurs
08.06.2010 10:10

Tatry bez granic - konkurs rozstrzygnięty

Lidia Maląg ze Szczecina wygrała międzynarodowy, internetowy konkurs "Tatry bez granic", w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób. Uczestnicy trzymiesięcznej wirtualnej rywalizacji musieli odpowiedzieć w sumie na 85 pytań.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lidia Maląg ze Szczecina wygrała międzynarodowy, internetowy konkurs "Tatry bez granic", w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób. Uczestnicy trzymiesięcznej wirtualnej rywalizacji musieli odpowiedzieć w sumie na 85 pytań.

"Pytania były zróżnicowane, od łatwych do bardzo trudnych, na które bez pomocy książek, map i internetu przeciętny miłośnik Tatr nie znałby popranej odpowiedzi" - powiedział we wtorek PAP wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Stanisław Czubernat.

Żadna z osób biorących udział w konkursie nie odpowiedziała bezbłędnie na wszystkie pytania. Zwyciężczyni konkursu uzyskała 250 punktów na 272 możliwe do zdobycia.

Na miejscu drugim uplasowały się trzy osoby: Małgorzata Radwan z Krakowa, Marcin Radwan z Wadowic i Tomasz Świerkot z Wrocławia. Miejsce trzecie zajęli: Aleksandra Houstikova ze słowackiego Trencina, Piotr Nowakowski i Marcin Pajewski z Warszawy.

Zdaniem Czubernata, Polacy mają sentyment nie tylko do Tatr polskich, ale z uwagi na XIX i XX-wieczne tradycje zdobywania tych gór, kochamy całe Tatry. "Nasi turyści po zapoznaniu się z polską częścią gór chętnie zdobywają słowackie szczyty. Odwrotne relacje są raczej rzadkie, dlatego Słowacy mieli większe trudności z pytaniami o naszą część Tatr" - powiedział Czubernat.

W czołówce nie znalazł się nikt z Podhala. Wicedyrektor TPN żartuje, że sentyment i miłość do Tatr rośnie wraz z odległością zamieszkania od nich, co ma odzwierciedlenie w rozstrzygniętym właśnie konkursie.

Konkurs był podzielony na trzy etapy, z których każdy trwał miesiąc. W tym czasie codziennie na stronie internetowej konkursu pojawiało się jedno pytanie i cztery możliwe odpowiedzi, z których jedna była poprawna. W konkursie mógł wziąć udział każdy miłośnik Tatr, który zarejestrował się na stronie internetowej konkursu i zapoznał z regulaminem.

Pytania dotyczyły przede wszystkim problematyki przyrodniczej, a także relacji człowieka z górami, historii turystyki, ochrony przyrody czy parków narodowych. Do udziału w konkursie zgłosiło się 2087 osób, jednak nie każdy uczestnik dotrwał do końca. Uczestnikami konkursu byli głównie Polacy i Słowacy, ale zalogowali się również Węgrzy, Czesi, Niemcy i Brytyjczycy.

Zwycięzcy, oprócz nagród rzeczowych, takich jak sprzęt turystyczny czy książki przyrodnicze, wezmą udział w wycieczce edukacyjnej po Tatrach.

Organizatorami konkursu są Tatrzański Park Narodowy oraz jego słowacki odpowiednik TANAP.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Rozdanie nagród odbędzie się 15 czerwca w siedzibie TANAP-u w Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji. (PAP)

szb/ jra/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz