Notowania

wiadomości
27.06.2013 13:24

Tatry: W wakacje ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca

W czasie wakacji tatrzańscy ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca. Toprowski Sokół musi przejść gruntowny remont, który potrwa pół roku. MSW na ten cel przeznaczyło 3,7 mln zł - o czym poinformowała w czwartek rzeczniczka tego resortu.

Podziel się
Dodaj komentarz

W czasie wakacji tatrzańscy ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca. Toprowski Sokół musi przejść gruntowny remont, który potrwa pół roku. MSW na ten cel przeznaczyło 3,7 mln zł - o czym poinformowała w czwartek rzeczniczka tego resortu.

"Dokładnie w sobotę skończy się okres resursu (gwarancja bezpieczeństwa i sprawności eksploatacji - PAP) silników i innych części śmigłowca. Oznacza to, że maszyna musi przejść gruntowny remont" - powiedział PAP naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof.

Ratowniczy helikopter W-3 Sokół nad tatrzańskim niebem w okresie największego ruchu turystycznego zastąpi dokładnie taka sama, policyjna maszyna. Jak powiedział PAP naczelnik Krzysztof, na czas remontu śmigłowca ratowniczego, policyjny Sokół wraz z załogą będzie stacjonował w porcie przy zakopiański szpitalu na Kamieńcu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak, w miniony wtorek premier podpisał zarządzenie w sprawie przyznania MSW z ogólnej rezerwy budżetowej środków finansowych, z przeznaczeniem dla TOPR na sfinansowanie remontu głównego silników i momentomierza śmigłowca ratowniczego Sokół.

Obecnie śmigłowiec TOPR jest utrzymywany głównie z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Oprócz przyznanych środków na remont, w tym roku na utrzymanie śmigłowca resort przekazał już 1 mln 300 tys. zł.

Oprócz ratowania turystów w górach, śmigłowiec TOPR jest wykorzystywany również do akcji ratowniczych w trudnym terenie na Podhalu, a także w Pieninach i Beskidach.

Śmigłowiec ratowniczy pod Tatrami zaczął stacjonować w sezonie turystycznym letnim i zimowym w 1975 r. Od początku lat 90. TOPR dysponuje własnym śmigłowcem Sokół. W 1994 r. podczas działań ratowniczych maszyna uległa katastrofie, w której zginęło dwóch pilotów i dwóch ratowników. Po półtorarocznej przerwie śmigłowiec wrócił pod Tatry. W 2003 r. podczas akcji ratowniczej uszkodzone zostały silniki śmigłowca. Lądując awaryjnie pilot ocalił życie załogi, ale śmigłowiec uległ poważnym uszkodzeniom. Rok później śmigłowiec Sokół, po odbudowie, ponownie zaczął służyć ratownikom.

TOPR to pozarządowa organizacja ratownicza, która oprócz dofinansowania z MSW pozyskuje pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów; otrzymuje też 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. (PAP)

szb/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz