Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron kupi od Kompanii Węglowej 47,5 proc. akcji PKW za 310 mln zł

0
Podziel się:

Tauron Polska Energia podpisał z Kompanią Węglową umowę kupna 16.730.525
akcji Południowego Koncernu Węglowego, stanowiących 47,52 proc. kapitału spółki i uprawniających do
31,99 proc. głosów na jej WZ - podał Tauron w komunikacie. Wartość transakcji to 310 mln zł.

Tauron Polska Energia podpisał z Kompanią Węglową umowę kupna 16.730.525 akcji Południowego Koncernu Węglowego, stanowiących 47,52 proc. kapitału spółki i uprawniających do 31,99 proc. głosów na jej WZ - podał Tauron w komunikacie. Wartość transakcji to 310 mln zł.

Tauron podał, że kwota w wysokości 232,5 mln zł zostanie zapłacona w dniu podpisania umowy, natomiast kwota w wysokości 77,5 mln zł zostanie zapłacona po przeniesieniu własności akcji. Ma to nastąpić m.in. po uzyskaniu przez KW zgody WZ na sprzedaż akcji.

W wyniku transakcji Tauron będzie miał 100 proc. akcji i głosów PKW, przy czym 47,52 proc. akcji upoważniających do wykonywania 31,99 proc. głosów będzie posiadał w sposób bezpośredni, a dysponowanie pozostałymi 52,48 proc. akcji upoważniającymi do 68,01 proc. głosów na WZ PKW wynika z umowy użytkowania przez Tauron akcji PKW będących własnością Tauron Wytwarzanie.

Południowy Koncern Węglowy skupia dwa zakłady górnicze: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. Koncern zaspokaja ok. 35 proc. zapotrzebowania grupy Tauron na węgiel kamienny. PKW obejmuje swoim obszarem ok. 20 proc. krajowych bilansowych zasobów węgla kamiennego.

Grupa Tauron jest jednym z największych odbiorców węgla kamiennego w kraju - ok. 90 proc. produkcji energii opiera na tym paliwie. W ostatnich latach elektrownie i elektrociepłownie grupy spalały rocznie ok. 11 mln ton węgla kamiennego. Według wcześniejszych informacji, Południowy Koncern Węglowy dostarcza ponad 35 proc. paliwa, ok. 45 proc. pochodzi z Kompani Węglowej, a pozostałe 20 proc. od innych dostawców, m.in. Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.(PAP)

pel/ ana/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)