Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Teatr IMKA zwycięzcą Festiwalu Gombrowiczowskiego

0
Podziel się:

Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu otrzymał
Teatr IMKA z Warszawy za spektakl "Dzienniki" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Festiwal zakończył
się w piątek przed północą.

*Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu otrzymał Teatr IMKA z Warszawy za spektakl "Dzienniki" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Festiwal zakończył się w piątek przed północą. *

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jacka Wakara przyznało również nagrody: zespołową, dla aktorów, reżysera oraz dwa wyróżnienia.

Nagrodę reżyserską otrzymał Mikołaj Grabowski za reżyserię dwóch spektakli - "Dzienniki" w Teatrze IMKA w Warszawie oraz "Wspomnienia polskie" w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

Równorzędne nagrody aktorskie otrzymali: Vincent Aubert - odtwórca roli Gombrowicza w spektaklu "Czekając na Nobla" (reż. Ewa Kraska), zrealizowanym przez francuski teatr Compagnie ITEK w Reims oraz Wojciech Malajkat za rolę Sędziego Śledczego H. w spektaklu "Zbrodnia z premedytacją" (reż. Izabella Cywińska) - w wykonaniu Teatru Polonia w Warszawie.

Nagrody przyznano także: Januszowi Łagodzińskiemu za rolę w spektaklu "Wspomnienia polskie" oraz Tatianie Nersisian za oprawę plastyczną przedstawienia "Ślub" w reż. Aleksandra Januszkiewicza w Białoruskim Państwowym Teatrze Lalek w Mińsku.

Nagrodę zespołową otrzymał reżyser Christoph Bochdansky oraz twórcy spektaklu "Marsz, marsz Gombrow...ski", zrealizowanego w Białostockim Teatrze Lalek.

Wyróżnienia dostali: Ewa Kraska za reżyserię spektaklu "Czekając na Nobla" oraz Karolina Łękawa za rolę w spektaklu "Wspomnienia polskie".

O Grand Prix trwającego do soboty w Radomiu X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego walczyło dziesięć teatrów z Polski oraz z Francji, Niemiec, Białorusi i Argentyny. Poza konkursem swoje spektakle zaprezentowały też szkoły teatralne z Krakowa, Londynu i Białegostoku.

Patronat nad X Międzynarodowym Festiwalem Gombrowiczowskim objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Festiwal nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W podradomskiej Wsoli znajduje się pałacyk, który kiedyś należał do Jerzego Gombrowicza, starszego brata pisarza, gdzie Gombrowicz spędzał wakacje; obecnie mieści się tutaj Muzeum Witolda Gombrowicza. Znawcy jego twórczości twierdzą, że w tym miejscu powstał zarys "Ferdydurke".

Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Zagadnienia intelektualno-artystyczne oraz informacje biograficzne przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969".

Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 r. we Francji.(PAP)

ilp/ sto/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)