Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Teatr Lemury z Bydgoszczy laureatem Spotkan "Czwarta Ściana"

0
Podziel się:

Spektakl "Piaskownica" według Michała Walczaka, w wykonaniu Teatru Lemury w
Bydgoszczy zdobył główną nagrodę zakończonych w sobotę wieczorem w Turku (Wielkopolska) 16.
Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych Młodych "Czwarta Ściana".

Spektakl "Piaskownica" według Michała Walczaka, w wykonaniu Teatru Lemury w Bydgoszczy zdobył główną nagrodę zakończonych w sobotę wieczorem w Turku (Wielkopolska) 16. Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych Młodych "Czwarta Ściana".

"Jest to przedstawienie pokazujące dziecięcy świat zabaw przechodzący w proces dorastania i zmiany wyobraźni" - powiedział PAP członek komisji artystycznej, Janusz Majcherek. Podkreślił, że jury ujęła ta sztuka, ponieważ była bardzo dobrze przedstawioną, prawdziwą wypowiedzią ludzi młodych. Tytułowa piaskownica jest w przedstawieniu miejscem nie tylko spotkań, ale także symbolem zapomnianego świata dziecięcych marzeń.

W tym roku do Turku przyjechało dwanaście zespołów i około 140 młodych artystów..

Młodzi aktorzy grali przed prawdziwą widownią. "W telewizji, czy radiu nie ma tej +czwartej ściany+ i dlatego kilkanaście lat temu młodzież postanowiła stworzyć sobie szansę zaprezentowania się na prawdziwej scenie i przed prawdziwymi widzami", powiedziała PAP organizatorka festiwalu Bożena Cesarz.

Czwarta ściana oznacza w języku teatru symboliczną granicę między widzami a aktorami.

Spotkania rozpoczęły się projekcją filmu pt. "50-lecie Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego". Po jej zakończeniu pokazano osiem spektakli konkursowych. Na początek widzowie obejrzeli przedstawienie "Po tamtej stronie" w wykonaniu Teatru Wejście Ewakuacyjne z Łasku, w reżyserii Elżbiety Wojtackiej-Ślęzak. Aktorzy tego przedstawienia postanowili wcielić się w rolę człowieka niepełnosprawnego, przykutego do wózka. Opowiadali o jego marzeniach, myślach i tęsknotach.

W sobotę pokazano pięć spektakli i - na zakończenie - przedstawienie Przemysława Wasilkowskiego "Lament doctoris Fausti" według Tomasza Manna.

Spektakle oceniała komisja artystyczna, która uwzględniała takie kryteria, jak dobór repertuaru, formę przekazu scenicznego, dobór muzyki i środków plastycznych, reżyserię i grę aktorską.(PAP)

zak/ fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)