Notowania

wojna w afganistanie
25.10.2010 12:22

Teheran kupił Karzaja? Przelewy dwa razy w roku

Prezydent Afganistanu przyznał, że jego administracja otrzymała pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj przyznał, że jego administracja otrzymywała pieniądze od Iranu. Zastrzegł, że chodziło o oficjalną pomoc, a przekazy te były realizowane w sposób _ transparentny _. *

Prezydent ustosunkował się do doniesień _ New York Times'a _ o kupowaniu przez Teheran wpływów w jego gabinecie._ - Irański rząd pomaga nam raz lub dwa razy w roku, przekazując nam każdorazowo 500-700 tys. euro _ - powiedział Karzaj.

_ - Chodzi o oficjalną pomoc. Umar Dzaudzaj otrzymuje pieniądze od rządu w Iranie stosownie do moich rozporządzeń _ - dodał afgański prezydent. _ - Wszystko to odbywa się w sposób transparentny _ - zapewnił, precyzując, że _ pieniądze przesyłane są w workach _.

Według _ NYT _, Iran stara się _ kupić lojalność _ szefa kancelarii Karzaja i zarazem jego najważniejszego politycznego sojusznika, Umara Daudzaja, i pozyskać trwałe wpływy w pałacu prezydenckim.

Jak twierdzą anonimowi informatorzy amerykańskiej gazety, płynące z Iranu miliony dolarów w gotówce składają się na niezaksięgowany fundusz prezydencki, z którego Karzaj opłaca plemienną starszyznę, parlamentarzystów, a nawet przywódców talibów, by zapewnić sobie ich poparcie.

Daudzaj, były afgański ambasador w Iranie znany jest z antyzachodnich przekonań i według rozmówców _ NYT _ stara się wykorzystywać pozycję najbliższego współpracownika prezydenta Karzaja, by te poglądy promować.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t112984.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;nieoficjalnie;negocjuje;z;talibami,148,0,690324.html) Afganistan nieoficjalnie negocjuje z talibami _ Rozmawiam z nimi jak z rodakami _ - mówi prezydent Hamid Karzaj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;rady;pokoju;zapewnia;ze;talibowie;chca;negocjacji,159,0,692639.html) Szef Rady Pokoju zapewnia, że talibowie chcą negocjacji Wstępne rozmowy z talibami już się toczą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t110480.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/karzaj;chce;negocjacji;pokojowych;z;mulla;omarem,225,0,673505.html) Karzaj chce negocjacji pokojowych z mułłą Omarem Prezydent Afganistanu liczy na zakończeniu konfliktu zbrojnego.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz