Notowania

macedonia
25.11.2010 13:46

Tęsknią za byłą Jugosławią. Żyło się "generalnie lepiej"

Macedończycy uważają, że wspólne m.in. z Serbami i Chorwatami państwo było lepsze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wayan Vota/CC/Flickr)

Większość Macedończyków uważa, że w czasach byłej Jugosławii żyło się _ generalnie lepiej _ - wynika z sondażu.

Ponad 60 proc. respondentów jest zdania, że _ życie za komunizmu było generalnie lepsze _ - podkreślił Anastas Wangeli z Centrum Badań Politycznych w dzienniku _ Nova Makedonija _, gdzie opublikowano wyniki sondażu, przeprowadzonego w listopadzie na próbie 1094 osób.

Macedonia ogłosiła niepodległość w 1991 roku. Liczący 2,2 mln mieszkańców kraj ma jeden z najwyższych na Bałkanach wskaźników bezrobocia - aż 33 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t17965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ue;zaprasza;macedonie;do;negocjacji;czlonkowskich,4,0,325892.html) UE zaprasza Macedonię do negocjacji członkowskich

Od 2005 roku Macedonia ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, ale wciąż nie podjęła negocjacji akcesyjnych z powodu sprzeciwu Grecji, która nie zgadza się na nazwę tego państwa, uznając ją za należącą wyłącznie do greckiego dziedzictwa narodowego.

Grecko-macedońskie negocjacje w tej sprawie pod egidą ONZ nie przyniosły jak dotąd rezultatu. Spór ten jest także powodem, dla którego Macedonia nie przystąpiła do NATO.

Czytaj w Money.pl

Tagi: macedonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz