Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Time zapomniał o papieżu. Watykan rozczarowany

0
Podziel się:

Benedykta XVI zabrakło w rankingu 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Time zapomniał o papieżu. Watykan rozczarowany
(EPA/PAP)

Tygodnik _ Time _ zapomniał o papieżu - tak dziennik _ La Repubblica _ komentuje pominięcie Benedykta XVI w sporządzonym przez amerykańską redakcję rankingu 100 _ najbardziej wpływowych _ osób na świecie.

Włoska prasa pisze o rozczarowaniu, które wyrażają nieoficjalnie przedstawiciele Watykanu. Oficjalnie watykański rzecznik stara się to zbagatelizować - podkreślają gazety. Zwracają uwagę nie tylko na pierwsze miejsce dalajlamy w rankingu amerykańskiego tygodnika, lecz także na to, że znalazł się w nim ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, formalny przywódca prawosławia.

_ Corriere della Sera _ podkreśla, że przewodzi on wspólnocie złożonej zaledwie z kilku tysięcy osób. Największa włoska gazeta wyraża wręcz opinię, że papież został _ zlekceważony _ i to zaledwie kilka dni po uznanej za sukces pielgrzymce do Stanów Zjednoczonych. Przypomina, że niedawno to właśnie tygodnik _ Time _ umieścił papieża na okładce, a w środku opublikował wielki pochwalny artykuł na jego temat.

_ La Repubblica _ pisze, że pominięcie Benedykta XVI uważane jest przez niektórych przedstawicieli Watykanu za _ afront _, choć nie brakuje też opinii w rodzaju _ lepiej, że tak się stało _. Oburzenia nie kryje redaktor naczelny watykańskiego dziennika _ L'Osservatore Romano _ Giovanni Maria Vian, którego zdaniem nieobecność papieża w rankingu tygodnika jest _ bulwersująca _.

Przytacza się również słowa rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego, który komentując ranking oświadczył: - _ Posłużono się kryteriami absolutnie obcymi, by móc ocenić autorytet religijny i moralny papieża. W związku z powyższym bardzo cieszy to, że nie ma tam papieża _.

_ Corriere della Sera _ zauważa jednak, że Benedykt XVI został wymieniony w rankingu amerykańskiego tygodnika zarówno w 2007, jak i w 2006 roku. Trzy lata temu zaś figurował tam jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)