Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: kierowanie przez polskie sądy pytań do Trybunału Sprawiedliwości - konstytucyjne

0
Podziel się:

Przyznanie polskim sądom prawa do zwracania
się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z pytaniem
prejudycjalnym w sprawach z zakresu współpracy policyjnej i
sądowej jest zgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał
Konstytucyjny.

Przyznanie polskim sądom prawa do zwracania się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z pytaniem prejudycjalnym w sprawach z zakresu współpracy policyjnej i sądowej jest zgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał zaznaczył, że określanie czy przyznanie takiego prawa przysługuje wszystkim sądom, czy tylko sądom, od których orzeczenia nie przysługuje środek odwoławczy, leży poza zakresem jurysdykcji TK. Podkreślił jednak, że w razie przyjęcia tego drugiego rozwiązania, prawo takie przysługiwałoby praktycznie jedynie Sądowi Najwyższemu.

Trybunał nie podzielił też obaw, że pytań takich będzie zbyt dużo. "Sądy państw członkowskich nie korzystają z tego prawa zbyt często" - podkreślił Trybunał. Uruchomienie trybu pilnego rozpatrywania pytania prejudycjalnego (przed wyrokiem sądu - PAP) zależeć będzie od sądu krajowego, w wyjątkowych przypadkach decydował o tym będzie Trybunał Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny na wniosek Lecha Kaczyńskiego badał ustawę upoważniającą prezydenta do złożenia oświadczenia o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu do rozpatrywania pytań prawnych, kierowanych przez wszystkie polskie sądy w zakresie współpracy policyjnej i sądowej. (PAP)

dom/ itm/ jbr/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)